Na výzvu Navalného ženy Kreml nebude reagovat, řekl Peskov

Kreml na výzvu manželky vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného nebude reagovat, řekl dnes novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Julija Navalná ve čtvrtek na instagramu vyzvala k propuštění svého muže a žádá rovněž, aby mu úřady umožnily vyhledat odpovídající lékařskou péči.

Dmitrij Peskov
doporučujeme

Navalného spolupracovníci v posledních dnech upozorňují na zhoršený zdravotní stav kritika Kremlu, jenž je v současné době ve věznici ve Vladimirské oblasti.

"Žádám, aby měl Alexej možnost vyhledat lékařskou péči u lékařů, kterým důvěřuje," napsala Julija Navalná na instagramu, kde rovněž vyzvala k okamžitému propuštění manžela. Jeho věznění označila za nezákonné, přičemž důvodem podle ní je strach prezidenta Vladimira Putina z politické konkurence. "To, co se nyní děje, je osobní msta a odplata vůči člověku, která se nám odehrává před očima. Je nutné, aby to skončilo," napsala.

Prezidentský mluvčí dnes novinářům sdělil, že Kreml na tuto výzvu nebude reagovat. "Za podmínek, kdy je tento občan odsouzen a uvězněn v (trestanecké) kolonii, je adresátem podobných výzev (vězeňská služba) FSIN," prohlásil Peskov. Podle agentury Reuters dále uvedl, že Rusové odpykávající si tresty v zahraničních věznicích čelí mnohem tvrdším a méně humánním podmínkám než Navalnyj.

Spolupracovníci opozičníka tento týden upozornili na "krajně neutěšený" stav kritika Kremlu. Ve čtvrtek jeho advokátka Olga Michajlovová prohlásila, že Navalnyj trpí silnými bolestmi zad a pravé nohy. "Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít. V podstatě má pravou nohu ve strašném stavu," uvedla. Navalnyj podle ní dostává na bolest ibuprofen. Samotný opoziční předák si podle televize Dožď stěžoval šéfovi vězeňské služby a generálnímu prokurátorovi, že se mu nedostává potřebné lékařské pomoci, nezná svou diagnózu a v noci ho dozorci každou hodinu budí.

Věznice v Pokrovu ve Vladimirské oblasti ve čtvrtek prohlásila, že zdravotní stav opozičního předáka je stabilní a uspokojivý.

Sám Navalnyj se na sociální síti vyjádřil, že má nejspíše skřípnutý nerv "od ustavičného sezení ve vězeňských vozech" a celách, a obává se, aby kvůli nedostatečné lékařské péči nepřišel o pravou nohu. O problémech nejprve mlčel, ale poté, co jej převezli do vězeňské kolonie, se každý den dožadoval lékaře a léků, ale marně. Před týdnem jej prohlédl vězeňský lékař, ale diagnózu se stále nedozvěděl. Trpí bolestmi zad a ztrácí cit v pravé noze. "Jestli přenesu váhu na pravou nohu, prostě spadnu. To mi trošku vadí - poslední dobou jsem si na pravou nohu zvykl. Nerad bych se s ní rozloučil," napsal.

Policie čtyřiačtyřicetiletého kritika Kremlu zadržela v lednu po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB, Moskva vše popírá.

V únoru ruský soud změnil Navalnému dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na přibližně 2,5 roku do vězeňského tábora proslulého svou přísností. Západ reagoval uvalením sankcí na některé Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Mluvčí šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella dnes označila zprávy o zdravotním stavu Navalného za znepokojivé. "Ruské úřady musí poskytnout Navalnému přístup k lékařské péči," napsala na twitteru Nabila Massraliová s tím, že EU nadále žádá propuštění opozičního předáka a vyšetření jeho loňské otravy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama