Na výzvu Navalného ženy Kreml nebude reagovat, řekl Peskov

Kreml na výzvu manželky vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného nebude reagovat, řekl dnes novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Julija Navalná ve čtvrtek na instagramu vyzvala k propuštění svého muže a žádá rovněž, aby mu úřady umožnily vyhledat odpovídající lékařskou péči.

Dmitrij Peskov

Navalného spolupracovníci v posledních dnech upozorňují na zhoršený zdravotní stav kritika Kremlu, jenž je v současné době ve věznici ve Vladimirské oblasti.

"Žádám, aby měl Alexej možnost vyhledat lékařskou péči u lékařů, kterým důvěřuje," napsala Julija Navalná na instagramu, kde rovněž vyzvala k okamžitému propuštění manžela. Jeho věznění označila za nezákonné, přičemž důvodem podle ní je strach prezidenta Vladimira Putina z politické konkurence. "To, co se nyní děje, je osobní msta a odplata vůči člověku, která se nám odehrává před očima. Je nutné, aby to skončilo," napsala.

Prezidentský mluvčí dnes novinářům sdělil, že Kreml na tuto výzvu nebude reagovat. "Za podmínek, kdy je tento občan odsouzen a uvězněn v (trestanecké) kolonii, je adresátem podobných výzev (vězeňská služba) FSIN," prohlásil Peskov. Podle agentury Reuters dále uvedl, že Rusové odpykávající si tresty v zahraničních věznicích čelí mnohem tvrdším a méně humánním podmínkám než Navalnyj.

Spolupracovníci opozičníka tento týden upozornili na "krajně neutěšený" stav kritika Kremlu. Ve čtvrtek jeho advokátka Olga Michajlovová prohlásila, že Navalnyj trpí silnými bolestmi zad a pravé nohy. "Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít. V podstatě má pravou nohu ve strašném stavu," uvedla. Navalnyj podle ní dostává na bolest ibuprofen. Samotný opoziční předák si podle televize Dožď stěžoval šéfovi vězeňské služby a generálnímu prokurátorovi, že se mu nedostává potřebné lékařské pomoci, nezná svou diagnózu a v noci ho dozorci každou hodinu budí.

Věznice v Pokrovu ve Vladimirské oblasti ve čtvrtek prohlásila, že zdravotní stav opozičního předáka je stabilní a uspokojivý.

Sám Navalnyj se na sociální síti vyjádřil, že má nejspíše skřípnutý nerv "od ustavičného sezení ve vězeňských vozech" a celách, a obává se, aby kvůli nedostatečné lékařské péči nepřišel o pravou nohu. O problémech nejprve mlčel, ale poté, co jej převezli do vězeňské kolonie, se každý den dožadoval lékaře a léků, ale marně. Před týdnem jej prohlédl vězeňský lékař, ale diagnózu se stále nedozvěděl. Trpí bolestmi zad a ztrácí cit v pravé noze. "Jestli přenesu váhu na pravou nohu, prostě spadnu. To mi trošku vadí - poslední dobou jsem si na pravou nohu zvykl. Nerad bych se s ní rozloučil," napsal.

Policie čtyřiačtyřicetiletého kritika Kremlu zadržela v lednu po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruské tajné službě FSB, Moskva vše popírá.

V únoru ruský soud změnil Navalnému dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na přibližně 2,5 roku do vězeňského tábora proslulého svou přísností. Západ reagoval uvalením sankcí na některé Putinovy spolupracovníky. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Mluvčí šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella dnes označila zprávy o zdravotním stavu Navalného za znepokojivé. "Ruské úřady musí poskytnout Navalnému přístup k lékařské péči," napsala na twitteru Nabila Massraliová s tím, že EU nadále žádá propuštění opozičního předáka a vyšetření jeho loňské otravy.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Ruský tisk píše o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

03.10.2022 20:02 Aktualizováno V Jelanské posádce ve Sverdlovské oblasti na Urale zahynuli dva zmobilizovaní vojáci. Přesné…

Šéf Záporožské jaderné elektrárny byl propuštěn na svobodu

03.10.2022 19:10 Aktualizováno Generální ředitel Záporožské jaderné elektrárny Ihor Murašov, kterého podle Ukrajiny zadržela…

Nobelovu cenu za lékařství dostal švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

Kreml čekají konzultace ohledně hranic anektovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 12:46 Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto…

Ukrajinská armáda hlásí osvobození vesnice Torske nedaleko strategického…

03.10.2022 08:42 Ruská armáda v noci na dnešek podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Související:

Právě se děje

reklama