Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc lidí, obává se WHO

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie koronaviru, s nímž je spojováno na 540 000 úmrtí, se urychluje a ještě nedosáhla vrcholu. Podle statistik organizace se denně nakazí dvakrát více lidí, než před čtvrt rokem.

Mike Ryan
doporučujeme

V celém světě se už nový koronavirus prokázal zhruba u 11,8 milionu lidí a v souvislosti s ním zemřelo na 540 000 lidí. V řadě zemí šíření nákazy stále nezpomaluje a některé státy se potýkají se situací, kterou někteří označují za druhou vlnu. 

Nákazou nejvíce zasažená je Amerika, na niž připadá zhruba polovina prokázaných případů nemoci covid-19. Téměř tři miliony nakažených dosud zaznamenaly v USA a druhou nejhůře zasažených zemí co do absolutního počtu případů je Brazílie. Největší latinskoamerická země eviduje už asi 1,6 milionu nakažených.

Krizový expert WHO Mike Ryan se domnívá, že šíření nového druhu koronaviru ale stále ještě nabírá tempo. Poukázal na výrazné zvýšení v počtu potvrzených případů nákazy nahlášených za posledních pět či šest týdnů.

Varoval také, že brzy může následovat i prudký nárůst počtu úmrtí. "V dubnu a květnu jsme měli 100 000 případů nákazy denně. Dnes máme 200 000 případů denně," vysvětlil na tiskovém brífinku, o němž informovala americká média.

Počet úmrtí na covid-19 se v těchto chvílích zdá ustálený, Ryan ale dodal, vysvětlil, že často nastává zpoždění mezi časem, kdy se zvýší počet potvrzených případů infekce, a časem, když jsou nahlášena úmrtí.

Trvá totiž určité období, než se koronavirus u pacientů naplno rozvine a infekce vyústí v tragický konec. Popřel ale, že by výrazný nárůst v počtu případů způsobilo rozsáhlejší testování. "Tato epidemie se zrychluje," uvedl.

Podle svých slov doufá, že poznatky o účinné léčbě pacientů s onemocněním pomohou udržet míru úmrtí na poměrně nízké úrovni, zároveň ale dodal, že se to nedá zaručit.

"Posledních pět, šest týdnů opravdu zažíváme pouze rychlé zvyšování počtu případů nákazy. Takže si nemyslím, že bude překvapením, pokud začne znovu stoupat počet úmrtí," uvedl Ryan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibylo nakažených koronavirem, na Ukrajině padly dva rekordy

07.08.2020 21:40 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5241 nových případů nákazy a 119 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to…

Tokio a Londýn chtějí návrh pobrexitové dohody o volném obchodu do srpna

07.08.2020 21:20 Británie a Japonsko se dohodly na klíčových aspektech pobrexitové smlouvy o volném obchodu. Návrh…

Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i…

07.08.2020 16:36 Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama