Navalnému hrozí po návratu do Ruska až 3,5 roku vězení, varuje jeho obhájce

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj je v Rusku na seznamu hledaných osob kvůli údajnému porušení podmínek podmíněného trestu a po návratu do vlasti mu hrozí 3,5 roku vězení. Agentuře Reuters to dnes řekl jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu. Navalnyj ve středu avizoval, že se z Německa vrátí do Moskvy tuto neděli. Vězeňská služba později existenci zatykače na Navalného potvrdila.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Teoreticky ho mohou zadržet, jakmile se vrátí (do Ruska). Nejprve jen na 48 hodin," řekl agentuře Vadim Kobzev, jeden z Navalného právníků. Ruská vězeňská služba FSIN ho totiž viní z toho, že se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru, který si odpykával. Navalnyj v úterý informoval na twitteru, že FSIN proto požádala soud, aby mu změnil podmíněný trest na nepodmíněný. Dodal přitom, že podmíněný trest si už odpykal.

Podle Kobzeva má soud žádost projednávat 29. ledna, kdy by také mohl rozhodnout, zda pošle opozičního politika do vězení. "Soud může změnit jeho podmíněný trest na skutečný a vyměřit mu u tři a půl roku ve vězení," tvrdí Kobzev. O tom, že Navalnyj je na federálním seznamu hledaných osob, informovala i některá ruská média. Podle vládního zpravodajského serveru Rossijskaja Gazeta se na něm nachází od 29. prosince loňského roku.

Vězeňská služba dnes existenci zatykače na Navalného potvrdila a uvedla, že ho může zadržet ještě před soudním slyšením, k němuž se musí dostavit po návratu do Ruska. "V souvislosti s tím, že faktické místo pobytu odsouzeného není FSIN od 24. září 2020 známo (...) byl odsouzený A. A. Navalnyj 29. prosince 2020 zapsán na seznam hledaných osob s příkazem přijmout opatření k jeho zatčení při zjišťování místa Navalného pobytu," uvedla podle serveru Kommersant vezeňská služba v prohlášení.

Alexej Navalnyj ve středu na sociální síti instagram oznámil, že se navzdory právním rizikům vrátí v neděli do Ruska. Napsal, že se pravděpodobně zcela uzdravil a je čas k návratu domů. Zároveň obvinil prezidenta Vladimira Putina a ruské úřady, že dělají vše proto, aby mu v návratu zabránily. Kreml už dříve prohlásil, že se může vrátit kdykoliv.

Ruská kriminální ústředna loni v prosinci otevřela proti Navalnému a jeho spolupracovníkům nový případ kvůli podezření, že se dopustili podvodu v souvislosti se soukromým dary pro jeho Fond boje s korupcí a další organizace. Navalnyj obvinění označil za smýšlená. Čtyřiačtyřicetiletý opoziční politik byl v Rusku už dvakrát podmíněně odsouzen za zpronevěru. On sám tvrdí, že ho politici pronásledují a že byl odsouzen jen proto, aby nemohl kandidovat proti Putinovi na prezidenta a že jej Evropský soud pro lidská práva očistil.

"Jeho návrat představuje pro Kreml hlavolam: uvěznit ho a riskovat protesty, trestnou akci Západu a to, že z něj udělají politického mučedníka. Anebo neudělat nic a vypadat slabě," napsala ve středu agentura Reuters.

Navalnyj se v Německu od srpna loňského roku zotavuje z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Před tím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily příbuzným přepravit ho do Berlína, kde se z otravy léčil. Během převozu byl v bezvědomí. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady odmítají podíl na jeho otrávení a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama