Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu, v nechvalně známé vazební věznici Matrosskaja Tišina. Je pod přísným dohledem strážců a kvůli protikoronavirovým opatřením je v tuto chvíli v cele sám, napsala dnes agentura Reuters.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Vězení se nachází ve čtvrti Sokolniki na severovýchodě ruské metropole a areál jako věznice funguje od druhé poloviny 19. století. V moderní době v ní pobýval například další kritik Kremlu a někdejší nejbohatší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Za nevyjasněných okolností v ní v roce 2009 zemřel právník Sergej Magnitskij, jenž obvinil ruskou policii a justici z rozsáhlých defraudací, a podle ruské opozice byl zavražděn.

"Četl jsem o něm (vězení) v knihách a teď jsem tady. Takový je ruský život," napsal Navalnyj ve zprávě, která se objevila na jeho instagramovém účtu. V současné době pobývá v cele pro tři vězně, ale kvůli opatřením proti šíření koronaviru v ní bude přinejmenším dva týdny sám, popsal tajemník komise dohlížející na podmínky ve vězení Alexej Melnikov.

Ten navštívil Navalného v pondělí v noci a později novinářům popsal, že opoziční politik má v cele lednici, rychlovarnou konvici či televizi. "Nedávno Matrosskaju tišinu renovovali. Cela vypadá slušně," řekl Melnikov serveru Meduza. "Je tam záchod a ne díra v zemi. Teče tam teplá voda," podotkl. Uvedl rovněž, že Navalnyj děkuje svým příznivcům a je rád, že je zpět ve vlasti. Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu podle něj rovně řekl, že na něj zaměstnanci věznice nevyvíjí morální ani fyzický nátlak.

Další členka komise dohlížející na podmínky v ruských věznicích Marina Litvinovičová podotkla, že Matrosskaja tišina je známá tím, že dozorci vězně striktně kontrolují. Přičemž Navalnyj je v sekci, na níž podle agentury Reuters neformálně dohlíží ruské tajné služby.

"Motto této centrální kremelské věznice je izolace od informací. Je to o kontrole a izolaci," prohlásila Litvinovičová, podle níž mají obhájci někdy problém dostat se tam ke svým klientům, a ti, kteří nespolupracují s vyšetřovali, někdy postrádají přístup ke zdravotní péči. Navalného matka si přitom dnes postěžovala, že jí ve vězení sdělili, že od ní v tuto chvíli nemohou přijmout dopisy pro syna kvůli technickým problémům.

Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska v neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Vladimira Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie ho po příletu zatkla a soud v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde bude čekat na verdikt, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Terorismus ve Švédsku: Po útoku nožem osm zraněných

03.03.2021 20:47 Při dnešním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně.…

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Michel v Kyjevě slíbil, že EU zachová sankce vůči Rusku

02.03.2021 21:55 Evropská unie zachová sankce, které zavedla vůči Rusku kvůli jeho podpoře proruských separatistů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama