Navalnyj čelí novému vyšetřování kvůli údajnému podvodu, mluví o hysterii

Ruské úřady zahájily nové vyšetřování opozičního předáka Alexeje Navalného. Viní jej, že zneužil k soukromým účelům peníze vybrané pro své organizace, informovala dnes agentura Interfax. Navalnyj krok označil za "hysterii" prezidenta Vladimira Putina.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Ruský vyšetřovací výbor, který je hlavní kriminální ústřednou v zemi, uvedl, že Navalnyj utratil stovky miliony rublů vybraných od veřejnosti několika neziskovými organizacemi, včetně Fondu boje s korupcí (FBK). Podle představitelky výboru Světlany Petrenkové bude kritik Kremlu spolu s dalšími lidmi čelit obvinění z trestného činu podvodu velkého rozsahu.

"Podle vyšetřovatelů je Navalnyj reálným šéfem těchto organizací a spolu s dalšími osobami utratil přes 356 milionů rublů (103 milionů korun) na osobní účely - za nákupy osobního majetku, hmotných cenností a platby za výdaje (včetně dovolené v zahraničí). Prostředky vybrané od občanů byly tudíž ukradeny," dodala Petrenková.

Přední opoziční politik na twitteru uvedl, že zahájení vyšetřování v novém případu představuje "hysterii" prezidenta Putina.

Dnešní oznámení vyšetřovacího výboru zvyšuje tlak ruských úřadů na opozičního předáka, který se v Německu zotavuje z otravy látkou ze skupiny novičok. Evropská unie kvůli otravě uvalila sankce na Putinovy spolupracovníky a Moskva odpověděla vlastními sankcemi. Navalnyj z otravy viní přímo Putina, zatímco Kreml obvinění odmítá.

Ruská vězeňská služba dala Navalnému v pondělí ultimátum: buď se vrátí z Německa do vlasti a přihlásí se moskevské správě vězeňské služby do dnešního rána, anebo jej prohlásí za odsouzence, který se v podmínce úmyslně vyhýbá povinné kontrole. Kvůli tomu se může podmíněný trest změnit v reálný, uvedla agentura Reuters. Podmínka má Navalnému podle ní skončit 30. prosince.

Navalnyj si odpykává tříapůlletý trest, který mu uložil ruský soud za údajnou krádež. Vinu popírá a tvrdí, že byl odsouzen na pokyn z Kremlu, aby nemohl kandidovat v posledních prezidentských volbách proti Putinovi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Putin odmítl informaci Navalného, že vlastní luxusní rezidenci

25.01.2021 14:51 Ruský prezident Vladimir Putin dnes odmítl informaci svého úhlavního kritika Alexeje Navalného, že…

Na Ukrajině končí přísná uzávěra, otevírají se školy i restaurace

25.01.2021 11:47 Na Ukrajině se ode dneška opět mohou otevřít restaurace, tělocvičny a školy pro prezenční výuku…

Johnson se v otázce nezávislosti Skotska bojí demokracie, řekla Sturgeonová

24.01.2021 16:28 Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes obvinila britského ministerského předsedu Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama