Navalnyj chce, aby Rusko bylo jedničkou v Evropské unii

Rusko, v jehož čele by stál opoziční předák Alexej Navalnyj, by se podle něj stalo významnou zemí v Evropské unii. "Budeme vůdcem Evropy. Nemám o tom žádné pochyby, vzhledem k našemu území a možnostem," řekl Navalnyj polskému deníku Gazeta Wyborcza. Rusko se od Evropy může podle něj učit nezávislosti soudů, svobodě slova a svobodě médií.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Budeme usilovat o pozici vůdce v Evropské unii, ale nikoliv cestou konfrontace. Unii bude s námi mnohem lépe než teď," slíbil Navalnyj, podle kterého bude vstup Ruska do EU hlavním cílem jeho politické strategie.

Pokud jde o anektovaný Krym, Navalnyj se domnívá, že žádný politik - "ani Putin, ani Navalnyj" - nemá právo rozhodovat o osudu milionů lidí. "Jestli někdy usednu v křesle prezidenta, jednou z prvních věcí, kterou udělám, bude, že se zeptám obyvatel Krymu: 'Občany které země se cítíte?'," prohlásil. Hlasování z 16. března 2014 o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku nepokládá za poctivé referendum, a tak je zapotřebí další plebiscit, jehož výsledky nebude možné zpochybnit.

Putinovy "bláboly" o sférách vlivu podle Navalného otravují život hlavně Rusům, protože myšlenky na podřízení si cizích zemí, které svého času "osvobodili" sovětští vojáci, jen odvádějí pozornost od osudu Rusů, žijících mimo Moskvu a Petrohrad.

Navalnyj na připomínku deníku, že je "napůl Ukrajincem", reagoval, že se cítí být Rusem - a navíc si myslí, že neexistuje žádný rozdíl mezi Rusy a Ukrajinci.

"Kdyby mi někdo před šesti-sedmi lety řekl, že Rusko bude válčit s Ukrajinou, vysmál bych se mu do tváře. Rusové a Ukrajinci jsou prakticky stejní lidé. Ale časem se ukázalo, že taková prohlášení se nelíbí Ukrajincům. A taky mnoha Rusům. Jedni i druzí zdůrazňují svou odlišnost. To, že jsou svébytnými národy. Ale přeci vím, jak a čím žijeme, jak reagujeme. Jsme stejní," prohlásil.

Navalnyj nevěří, že by Putin prostě odstoupil, až mu v roce 2024 vyprší mandát, spíše si myslí, že Putin "musí zůstat carem až do smrti". I během krátkého pobytu ve Varšavě si všiml, že většina Poláků si myslí, že většina Rusů podporuje Putina.

"To je populární myšlenka nejen v Polsku, ale nijak neodpovídá realitě," prohlásil. "Putin měl obrovskou podporu, která se ale rozpadla. Koneckonců vládne už 20 let, z nichž posledních šest lze považovat za sérii proher. Příjmy společnosti klesají každým rokem a Kreml si s tím nedokáže poradit, a tak lidé čím dál víc cítí krizi ve svých peněženkách," upozornil.

"Každá země má své problémy. Polsko má Právo a spravedlnost, Maďarsko (premiéra Viktora) Orbána. Ale přesto, když se u nás mluví o Evropě, hned se nám vybaví - to je země, kde jsou soudy nezávislé, kde může každý politik kandidovat, přestože jej (polský politik Jaroslaw) Kaczyński, Orbán či (britský premiér Boris) Johnson nemají rádi," prohlásil Navalnyj, který loni nesměl kandidovat na prezidenta.

"V Rusku všichni chápou, že komfort života úzce souvisí s evropskými hodnotami. Každý Rus na otázku, jak by měla vypadat dobrá země, popíše cosi podobného Německu. Dokonce i ten, kdo podporuje Putina a teoreticky pohrdá Evropou," dodal. Rusko prý má ale tak rád, že je ochoten trávit třetinu svého času ve vězeňské cele, aby svou vlast změnil k lepšímu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Koronavirus: AstraZeneca uvedla, že její vakcína je účinná až z 90 procent

23.11.2020 12:35 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19 vyvinutá britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve…

Prezident Zelenskyj se vyléčil z covidu. Na videu zažertoval a poslal…

23.11.2020 12:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že měl negativní test na koronavirus. V…

Při nedělních protestech v Bělorusku policie zadržela 345 lidí

23.11.2020 11:23 Běloruská policie při nedělních protestních akcích proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama