Navalnyj: Putin nebere sankce EU vážně, měly by mířit na oligarchy

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho okolí nebere vážně sankce, které zavádí Evropská unie proti některým činitelům ruského režimu, spojovaným se zločiny. Unijní postihy by se proto měly zaměřit na oligarchy spojené s Kremlem a odříznout je od jejich majetku v Evropě, řekl dnes europoslancům ruský opoziční předák Alexej Navalnyj.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Kritik Putinova režimu se zotavuje ze srpnového útoku novičokem, za který EU potrestala zmrazením majetku v unii a zákazem cest na její území šest ruských činitelů. Podle Navalného však sankce proti představitelům úřadů či tajných služeb nejsou efektivní, neboť do unijních zemí většinou necestují ani tam nemají majetek.

"Dokud budou nejdražší jachty pana Usmanova stát v Barceloně nebo v Monaku, nikdo v Rusku ani v Kremlu nebude brát evropské sankce vážně," prohlásil podle Radio Free Europe v narážce na jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů s úzkými vazbami na Kreml Ališera Usmanova. Právě on podle některých médií v minulosti shromažďoval na Navalného kompromitující materiály.

Moskva dlouhodobě tvrdí, že s otravou Navalného paralytickou látkou ze skupiny novičok nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování případu však nereagovala.

Členové zahraničního výboru Evropského parlamentu si Navalného a několik dalších špiček ruské opozice pozvali k dnešní diskusi o tom, jak změnit unijní strategii vztahů s Ruskem na základě posledního vývoje.

Podle estonského místopředsedy výboru Urmase Paeta byl útok dalším dokladem "klesajícího respektu k lidským právům, základním svobodám, demokratickým principům a vládě práva" v Rusku. Moskva navíc stupňuje agresivní chování proti ruským sousedům a EU i kvůli tomu nemůže Rusko brát jako partnera, dodal Paet.

Podle Navalného by EU měla rozlišovat mezi řadovými občany Ruska, jimž by se měla snažit pomáhat, a představiteli současného ruského státu. "Ruský stát by měl být vnímán jako banda zločinců, kteří se dočasně chopili moci," prohlásil nejznámější kritik Kremlu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama