Navalnyj se po hladovce téměř zotavil, tvrdí šéf vězeňské služby

Vězněný opoziční předák Alexej Navalnyj se po hladovce téměř zotavil a má možnost komunikovat se svou rodinou, uvedl dnes šéf ruské vězeňské služby (FSIN) Alexandr Kalašnikov. Prominentní kritik Kremlu si odpykává 2,5 roku dlouhý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku, on sám své věznění označuje za politicky motivované.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"V současné době (u něj) nejsou nějaké postihy ani přestupky," sdělil Kalašnikov podle agentury TASS. "Mohu říci, že jeho zdraví se víceméně normálně obnovilo (...) Váží už 82 kilogramů (...) Normálně jí, má možnost komunikovat s rodinou," dodal šéf FSIN.

Jeden z nejbližších spolupracovníků opozičníka Ivan Ždanov dnes podle agentury Reuters konstatoval, že zdravotní stav Navalného je obecně uspokojivý.

Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu vyhlásil hladovku na konci března, snažil se tak přimět správu věznice, aby mu umožnila adekvátní lékařskou péči poté, co si stěžoval na svůj zhoršený zdravotní stav, silné bolesti zad a nohy. Po 23 dnech - kdy ho prohlédli lékaři, kteří nepatřili k vězeňské správě - protestní akci na radu zdravotníků ukončil.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, což potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva to popírá. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora.

Ruské úřady v posledních týdnech podnikají kroky k tomu, aby postavily mimo zákon Navalného fondy a štáby - soud v Moskvě se v současné době zabývá žádostí prokuratury, aby organizace zakázal jako extremistické. Pokud je takto označí, úřady budou moci aktivisty poslat do vězení a zmrazit jejich bankovní účty, podotýká Reuters. Spolupracovníci opozičníka tvrdí, že obvinění z extremismu jsou pokusem umlčet je před zářijovými volbami do parlamentu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama