Navalnyj vzkazuje z vězení, že dostal šest pokárání a hrozí mu samotka

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že by mohl skončit na samotce, jelikož mu správa věznice udělila za dva týdny už šest pokárání za menší přestupky. "Dostaneš dvě napomenutí a můžeš jít na samotku. A to je věc nepříjemná, podmínky se tam blíží mučení," píše Navalnyj v textu, který se objevil na jehoinstagramu.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Známý kritik Kremlu se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, která je známá striktním režimem, jenž v ní panuje.

"Vstal z postele deset minut před povelem "Vstávat". Odmítl jít cvičit a řekl náčelníkovi oddělení "Pojďme si dát raději kávu". Odmítl sledovat přednášku na videu, kterou nazval idiotskou. Při setkání s advokáty byl v tričku," vyjmenovává v příspěvku Navalnyj další přestupky, které nyní správa věznice posuzuje, přičemž mu prý hrozí dalších dvacet napomenutí. Podle jeho advokátky Olgy Michajlovové pokárání za porušení vnitřního vězeňského řádu také znamená, že odsouzený nebude moci požádat o podmínečné propuštění.

Minulý týden Navalného spolupracovníci upozornili na jeho zhoršený zdravotní stav. Michajlovová ve čtvrtek prohlásila, že vězeň trpí silnými bolestmi zad a pravé nohy. "Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít," uvedla. Samotný Navalnyj si poté postěžoval, že se obává, aby kvůli nedostatečné lékařské péči nepřišel o pravou nohu. Už dříve si stěžoval, že nezná svou diagnózu a v noci ho dozorci každou hodinu budí.

Více než dvacet zdravotníků v neděli zveřejnilo otevřený dopis, ve kterém žádají, aby se čtyřiačtyřicetiletému opozičníkovi dostalo adekvátní lékařské péče, napsala dnes agentura Reuters. "Obáváme se nejhoršího. Nechat pacienta v tomto stavu... může vést k závažným důsledkům, včetně nevratné, plné nebo částečné ztráty funkce dolní končetiny," cituje agentura z dopisu. Věznice v Pokrovu ve Vladimirské oblasti ve čtvrtek prohlásila, že zdravotní stav opozičního předáka je stabilní a uspokojivý.

Policie Navalného zadržela v lednu po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské srpnové otravy. Podle západních laboratoří byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj připisuje svou otravu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, Moskva vše popírá. V únoru mu ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na přibližně 2,5 roku do vězeňského tábora. Západní výzvy k osvobození Navalného a vyšetření otravy Moskva odmítá jako vměšování do vnitřních záležitostí Ruska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stoltenberg vyzval Rusko k uklidnění situace na Ukrajině, Kyjev nechce…

13.04.2021 13:00 Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval Rusko, aby přestalo…

Británie nabídla možnost očkování všem nad 50 let

13.04.2021 11:17 V Británii dostali již všichni nad 50 let a všichni další lidé z prioritních skupin možnost nechat…

Tyran Lukašenko musí uvolnit místo legitimní prezidentce, zní z Washingtonu

13.04.2021 00:01 NÁZOR - Do hledáčku běloruského režimu se dostali mimo jiné olympijská plavkyně, punkový zpěvák,…

Rusko podle Kyjeva odmítá jednat o soustřeďování vojsk u hranic

12.04.2021 18:15 Aktualizováno Rusko odmítlo pokusy Kyjeva začít jednat kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama