Návrat k testování jaderných zbraní? Rusko obvinilo USA z destrukce smlouvy CTBT

Rusko obvinilo Spojené státy z destruktivního postoje ke Smlouvě o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) a z přípravy možného návratu k testování těchto zbraní hromadného ničení. V dnešním prohlášení ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA a další země k ratifikaci CTBT, aby tak dokument mohl vstoupit v platnost.

Jaderný výbuch
doporučujeme

CTBT přijalo Valné shromáždění OSN v září 1996, smlouva ale dosud neplatí. Rusko, Francie a Británie, které jsou tři z pěti mezinárodně uznaných jaderných velmocí, dokument podepsaly a ratifikovaly. USA a Čína smlouvu sice podepsaly, ale neratifikovaly. Chybí rovněž souhlas Indie, Pákistánu, Severní Koreje, Egypta a Íránu. Izrael, o němž panuje přesvědčení, že má také jaderné zbraně, smlouvu zatím pouze podepsal.

"Nejdestruktivnější postoj v tomto ohledu zaujaly Spojené státy, které oficiálně oznámily, že nemají v úmyslu CTBT ratifikovat, a připravují si půdu pro možné obnovení jaderných zkoušek," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v komuniké k dnešnímu 20. výročí ratifikace smlouvy Ruskem.

"Rusko vyzývá zmíněných osm států, a především USA, aby svou pozici přehodnotily a daly zelenou" pro vstup smlouvy v platnost, dodává ruská diplomacie v prohlášení.

List The Washington Post koncem května napsal, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test.

Podle deníku se o tom jednalo 15. března na setkání zástupců amerických bezpečnostních služeb. Nejmenovaný člen administrativy řekl, že "rychlý test" by mohl být pro USA užitečný při vyjednávání s Moskvou a Pekingem. USA chtějí vyjednat třístrannou dohodu o regulaci arzenálů největších jaderných mocností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko ohlásilo dalších 6736 nových případů nákazy koronavirem

05.07.2020 12:09 Rusko dnes ohlásilo 6736 nových případů nákazy koronavirem, celkově tak počet nakažených v zemi…

WHO zastavila část testů léků proti koronaviru

05.07.2020 08:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s…

Rekordní denní nárůst: Počet nakažených dnes stoupl o více než 200 tisíc

04.07.2020 21:56 Aktualizováno Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326,…

Čína přiznala koronavirus až po nátlaku WHO

04.07.2020 13:50 Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy