Návrat Ruska do G7? Evropské velmoci se postavily na odpor, Zelenskyj děkuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil názor evropských mocností, které nesouhlasí s návratem Ruska do skupiny G7. Německo, Francie a Británie reagovaly zdrženlivě nebo odmítavě na mínění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že návrat Ruska do elitního klubu je nutný pro navázání dialogu s Moskvou o klíčových politických otázkách.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Rusko bylo ze skupiny vyloučeno v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. "Nic se od března 2014 nezměnilo. Ukrajinský Krym je dál okupován a ukrajinský Donbas dál strádá válkou," řekl Zelenskyj v Kyjevě novinářům. Členy skupiny G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Evropská unie označila návrat Ruska do skupiny G7 bez jakýchkoli podmínek za "kontraproduktivní znamení slabosti", připomněla agentura Reuters. Britský premiér Boris Johnson v Berlíně za další překážku pozvání Ruska označil loňskou otravu ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, kterou mají údajně na svědomí ruské tajné služby.

Zelenskyj ve čtvrtek Johnsonovi za jeho odmítavý postoj v telefonickém rozhovoru poděkoval, oznámila v Kyjevě prezidentská kancelář.

Podle zdroje z americké vlády, na který se odvolala agentura Reuters, nebudou vůdci G7 na nadcházejícím summitu ve francouzském Biarritzu o pozvání Ruska hlasovat, protože skupina respektuje zásadu konsensu. Je ale pravděpodobné, že téma se v diskusi objeví. Schůzka G7 ve Francii se bude konat v neděli a v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Británie připravuje plán, který má migranty odradit od cesty přes průliv

11.08.2020 21:00 Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes…

V Minsku pokračují protesty, hlášeno je opět vypínání internetu

11.08.2020 20:39 V běloruském Minsku třetí noc pokračují protesty proti režimu staronového prezidenta Alexandra…

Nejde jen o dospělé. Příznaky covidu-19 mohou dlouhodobě mít i děti

11.08.2020 16:50 Dosavadní studie předpokládají, že riziko vypuknutí nákazy covid-19 je mnohem větší u dospělých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama