Návrat Ruska do G7? Evropské velmoci se postavily na odpor, Zelenskyj děkuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil názor evropských mocností, které nesouhlasí s návratem Ruska do skupiny G7. Německo, Francie a Británie reagovaly zdrženlivě nebo odmítavě na mínění amerického prezidenta Donalda Trumpa, že návrat Ruska do elitního klubu je nutný pro navázání dialogu s Moskvou o klíčových politických otázkách.

Přidejte svůj názor 117 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Rusko bylo ze skupiny vyloučeno v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. "Nic se od března 2014 nezměnilo. Ukrajinský Krym je dál okupován a ukrajinský Donbas dál strádá válkou," řekl Zelenskyj v Kyjevě novinářům. Členy skupiny G7 jsou Spojené státy, Japonsko, Německo, Británie, Francie, Itálie a Kanada.

Evropská unie označila návrat Ruska do skupiny G7 bez jakýchkoli podmínek za "kontraproduktivní znamení slabosti", připomněla agentura Reuters. Britský premiér Boris Johnson v Berlíně za další překážku pozvání Ruska označil loňskou otravu ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, kterou mají údajně na svědomí ruské tajné služby.

Zelenskyj ve čtvrtek Johnsonovi za jeho odmítavý postoj v telefonickém rozhovoru poděkoval, oznámila v Kyjevě prezidentská kancelář.

Podle zdroje z americké vlády, na který se odvolala agentura Reuters, nebudou vůdci G7 na nadcházejícím summitu ve francouzském Biarritzu o pozvání Ruska hlasovat, protože skupina respektuje zásadu konsensu. Je ale pravděpodobné, že téma se v diskusi objeví. Schůzka G7 ve Francii se bude konat v neděli a v pondělí.

Loading...
Vstupte do diskuze (117)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko si brousí zuby na Bělorusko? Chystá se vznik konfederace

16.09.2019 11:17 Rusko a Bělorusko se dohodly na jednotných daních, občanském zákoníku a dalších oblastech…

Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

15.09.2019 00:01 NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské…

Kamion v Rusku vjel do protisměru. Sestřelil autobus plný lidí, 7 zabil

14.09.2019 22:09 Při nehodě nákladního vozu a malého autobusu v ruské Jaroslavské oblasti zemřelo sedm osob.

Snowden v knize vysvětlil, proč vyzradil tajná data. Vlády se ho prý bojí

14.09.2019 22:08 Aktualizováno Bývalý spolupracovník tajných služeb Spojených států Edward Snowden, který po vyzrazení citlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama