NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám prozradí mnohé o náladách veřejnosti po roce a půl pandemie, soudí Henry Olsen, politický konzultant a komentátor z think tanku Ethics & Public Policy Center. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že každá země je jiná, ale sledovat lze jasný trend, kdy oslabuje tradiční pravice a naopak sílí krajní levice a populisté.

Hnutí ANO

Propadá tradiční pravice i levice

Propad konzervativců je patrný téměř všude, upozorňuje Olsen. Připomíná, že norská středo-pravicová koaliční vláda vykazovala v posledních průzkumech jen čtyřicetiprocentní podporu, což je o 9 % méně než v roce 2017.

Také německá CDU strmě padá, jelikož Němci považují možného nástupce kancléřky Angely Merkelové Armina Lascheta za nejméně přijatelného ze všech lídrů velkých stran, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že i bavorské CSU přisoudil poslední průzkum jen 21 % hlasů a takový volební zisk by byl suverénně nejhorší v dějinách strany.

Rovněž tradiční konzervativní strany na Islandu a v Bulharsku v průzkumech vykazují méně než čtvrtinovou podporu, uvádí konzultant. Zmiňuje i českou koalici Spolu, která podle něj vznikla především z důvodu, aby dva ze tří jejich subjektů nespadly po pětiprocentní hranici zaručující zisk mandátů. "Před jedenácti lety tyto strany získaly přes 41 % hlasů, dnes koalice bojuje, aby získala přes 20 %," doplňuje Olsen.

I tradičně konzervativní Japonci v posledních místních volbách v Tokiu a Jokohamě rázně odmítli vládní Liberálně demokratickou stranu, což vedlo premiéra Jošihide Sugu k oznámení, že na podzim již nebude usilovat o znovuzvolení, nastiňuje komentátor. Domnívá se, že ve většině zmíněných případů ale odliv voličů od tradiční pravice nesměřuje k jejím tradičním rivalům ve středo-levé části politického spektra.

Výjimkou jsou němečtí sociální demokraté, které obliba lídra Olafa Scholze vystřelila do čela průzkumů, ačkoliv s historicky nízkou podporou 25 % hlasů, upozorňuje Olsen. Zdůrazňuje, že pokud by strana volby s tímto ziskem skutečně zvítězila, šlo by o nejhorší výsledek vítězného subjektu v dvaasedmdesátileté historii moderního Německa.

V jiných zemích ale propadají i středo-levicové strany, vyzdvihuje konzultant. Jako příklad dává Chile, kde se hroutí tradiční koalice zahrnující konglomerát subjektů od křesťanských demokratů po socialisty, přičemž její kandidáti v květnových volbách do ústavodárného shromáždění obdrželi pouze 14 % a její prezidentské kandidátce, křesťanské demokratce Yasně Provosteové, přisuzují průzkumy jen desetiprocentní podporu.

Rekordně nízkou podporu ve dvou patových volbách zaznamenali o bulharští socialisté a průzkumy před následujícím kláním plánovaným na listopad jim předvídají jen 16 % hlasů, konstatuje Olsen. Dodává, že čeští sociální demokraté, kteří ještě v roce 2013 ve volbách zvítězili, se podle průzkumů dokonce pohybují pod pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny.

Nástup populistů a krajní levice   

"Na druhou stranu krajní levice je v mnoha zemích na vzestupu," pokračuje autor komentáře. Připomíná, že v Norsku oproti roku 2017 více než dvojnásobně posílila marxistická strana Rødt, která se ve svých stanovách hlásí ke komunismu, na více než 4,5 %, zatímco levicoví socialisté získali přes 7 % a právě tato síla krajní levice vedla k nejhoršímu volebnímu výsledku již tradičně vítězných labouristů, kteří obdrželi jen 26 % hlasů.  

Průzkumům v Chile zase vévodí prezidentský kandidát krajně levicové Široké fronty Gabriel Boruc a vypadá to, že ostatní uchazeči jsou téměř bez šance, uvádí Olsen. Vyzdvihuje, že na Islandu zase nebyla krajní levice spokojená s premiérkou Katrín Jakobsdóttirovou z Hnutí zelené levice, a tak založila novou Islandskou socialistickou stranu, která premiérku obviňuje ze zrady myšlenek ekologického socialismu, v průzkumech si drží osmiprocentní podporu a v zářijových volbách se může stát pomyslným jazýčkem na vahách.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Také populistické strany všeho druhu zapouštějí kořeny," píše autor komentáře. Zmiňuje bulharské hnutí Je takový národ pojmenované po albu jeho zakladatele, hudebníka a televizní hvězdy Slaviho Trifonova, které vyhrálo červencové volby, stejně jako populistické uskupení Povstaňte! Mafiáni ven!, které proniklo do parlamentu, na rozdíl od tří krajně pravicových nacionalistických stran, které dohromady získaly jen 6,5 % hlasů.

Olsenovi neuniká, že říjnové volby v České republice pravděpodobně vyhraje Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jehož konzultant označuje za populistu. Očekává, že o příští vládě tak rozhodnou koalice Pirátů a STAN i protiimigrační SPD, které dohromady zřejmě získají přes 30 % hlasů.      

Dva chilští pravicově populističtí prezidentští kandidáti si v průzkumech vedou dohromady stejně dobře jako kandidát umírněné pravice Sebastián Sichel, upozorňuje konzultant. Podotýká, že i Kanada je nyní vstřícnější k pravicovým populistům a Lidová strana Maxima Berniera, která vykazuje podporu 6 %, může ohrozit šanci lídra Konzervativní strany Erna O'Tooleho vystřídat v premiérském křesle Justina Trudeaua.   

Také Američané si kladou otázku, proč se jejich stranický systém drolí do neovladatelné změti frakcí, přičemž podle Olsena existuje jednoduchá odpověď: Celý vyspělý svět zažívá konec stabilních stranických systémů, které byly postavené na řešení problémů vzešlých z konce druhé světové války a studené války. "Nové politické otázky vždy vedou k novým politickým koalicím a Spojené státy ani zbytek světa se neblíží konci tohoto globálního politického přeskupení," uzavírá konzultant.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 12:12 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama