NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí matematik

Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve čtyřech týdnech před 4. zářím tvořili 50,6 % jedinci, kteří byli plně očkovaní, zatímco na neočkované připadá pouhá pětina infekcí, připouští matematik a expert na zdravotnické modely Colin Angus ze Sheffieldské univerzity. V komentáři pro server The Conversation však tato zdánlivě znepokojivá čísla podrobil podrobnější analýze.

Nedávno se koronavirem nakazil i reportér televize ITV Robert Peston, který byl rovněž plně očkován, což jej vedlo k tomu, že začal zjišťovat, nakolik je taková situace běžná, nastiňuje autor komentáře. Dodává, že Peston následně publikoval text s velmi alarmujícím titulkem Data ukazují vysoký počet infekcí mezi plně očkovanými ve věku 40 až 79 let.

Ještě ostřejší titulek přinesl bulvární deník Daily Express - Peston nahlédl pod pokličku covidové hrůzy, nákazy plně očkovaných ve věku 40 až 79 let letí vzhůru -, poukazuje odborník. Pokládá otázku, zda tomu tak skutečně je.

Petsonovy závěry jsou založeny na nově zveřejněných datech zdravotnického úřadu Public Health England (PHE), která shrnují počty nových nákaz, akutních hospitalizací a úmrtí ve výše uvedeném období mezi plně a částečně očkovanými i neočkovanými, vysvětluje Angus. Připouští, že tato čísla nám poskytují jasné vodítko ohledně účinnosti vakcín při ochraně před nákazou koronavirem, případně závažným průběhem covidu-19 u těch, kteří naneštěstí virus chytí.

"Navenek počty případů vypadají znepokojivě," píše matematik. Zároveň deklaruje, že pouhý pohled na syrová čísla zamlžuje skutečnost, že 73 % dospělých obyvatel Anglie je již plně naočkováno, tudíž dává mnohem větší smysl dívat se na míru nákaz, tedy poměr všech neočkovaných a všech plně očkovaných, kteří byli pozitivně testováni.

Pestona znepokojuje, že i při takovém přístupu je poměr pozitivně testovaných mezi očkovanými ve věkové skupině 40 až 79 let vyšší než u neočkovaných, uvádí odborník. Táže se proto, zda to znamená, že varianta delta dokáže překonat ochranu, kterou vakcíny poskytují starším očkovaným. Odpověď je podle něj záporná.

Nevíme, s jak velkou skupinou pracujeme

Klíčový faktor, který Peston ve své analýze opomenul, je nezbytná znalost přesných počtů jedinců v očkované a neočkované skupině, vysvětluje matematik. Konstatuje, že zjistit počet plně očkovaných je relativně snadné, jelikož víme, kolik dávek vakcín bylo aplikováno, avšak dopátrat se přesného počtu neočkovaných je překvapivě složité.

Nejlepší způsob podle experta představuje odečíst počet očkovaných od celkového stavu obyvatelstva, avšak problém spočívá v tom, že není jasné, kolik lidí v Anglii žije.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čísla lze zjistit ze dvou hlavních zdrojů, britského statistického úřadu a centrály britské očkovací kampaně, nastiňuje autor komentáře. Doplňuje, že první vycházejí ze sčítání lidu z roku 2011, přičemž jsou upraveny dle evidovaných úmrtí, nově narozených a předpokládané migraci, zatímco druhá se zakládají na zdravotních záznamech.

Naneštěstí tato čísla nesouhlasí, vyzdvihuje Angus. Poukazuje, že statistici evidují 44,5 milionu dospělých, avšak očkovací kampaň 49,5 milionu dospělých.

"Obě čísla jsou zajisté chybná, alespoň částečně," pokračuje matematik. Statistika z poloviny roku 2020 podle něj nepočítala s vysokou nadúmrtností během pandemie, zatímco očkovací kampaň počítá pouze zdravotnické dokumentace a nezjišťuje, zda nepatří stejným jedincům, kteří změnili lékaře na mají více dokumentací. V obou číslech také zřejmě není plně započten dopad brexitu a pandemie na migraci, soudí Angus.

Rozdíl je podle matematika důležitý, protože při vysoké proočkovanosti ztrácíme jasnou představu o počtu neočkovaných. Jestliže alespoň jednu dávku vakcíny dostalo v Británii 39 milionů dospělých, pak by podle dat očkovací kampaně zůstávalo 10 milionů neočkovaných, ale podle statistického úřadu jen 5 milionů, tedy o polovinu méně, vysvětluje odborník. Dodává, že čísla PHE, na která odkazuje Peston, vycházejí právě z dat očkovací kampaně.

Pokud bychom počítali s čísly britského statistického úřadu, pak Pestonem vznášené obavy mizí, jelikož poměr nákaz mezi plně očkovanými mladšími 80 let bude podstatně nižší než u neočkovaných, shrnuje autor komentáře. Poukazuje, že pro PHE je snazší pracovat s daty očkovací kampaně, ale podle většiny pozorovatelů jsou odhady statistického úřadu přesnější.

"Ve výsledku skutečné sdělení těchto dat zní, že je velmi pravděpodobné, že plné očkování snižuje šanci chytit covid," píše Angus. Za mnohem důležitější pak považuje statistiku ze stejné zprávy PHE, která ukazuje, že počty akutních hospitalizací a úmrtí u plně očkovaných napříč věkovými skupinami jsou výrazně nižší než u neočkovaných.

Rychlý vývoj několika vysoce účinných vakcín proti covidu-19 označuje matematik za jeden z největších úspěchů v moderní éře vědy. Vyvstávají sice otázky ohledně poklesu účinnosti v průběhu času a nutnosti třetích dávek, ale skutečnost, že není jasné, kolik má vlastně Anglie obyvatel, by neměla zastínit, že očkování stále funguje, zakončuje Angus.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

EU a NATO tlačí na Řecko a Španělsko: Dejte Ukrajině své Patrioty

Řecko a Španělsko jsou pod stále větším tlakem spojenců z Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), aby dodaly Ukrajině více systémů protivzdušné obrany. Uvedl to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy