Nebojme se vakcíny AstraZeneca, riziko je minimální, spočítali statistici

NÁZOR - Zpravodajským titulkům dominují statistiky o vakcíně proti nemoci covid-19, která je výsledkem spolupráce expertů z Oxfordské univerzity a farmakologické společnosti AstraZeneca, poukazují statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. V komentáři pro server The Guardian upozorňují, že zdravotnické úřady ujišťují, že preparát nezvyšuje riziko vzniku trombóz.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Nenávratné škody

Obavy z možného vzniku krevních sraženin u očkovaných jedinců vedly některé evropské země k pozastavení aplikace preparátu od společnosti AstraZeneca, připomínají autoři komentáře. Vznášejí otázku, zda tím nebyly napáchány nevratné škody.

Minulý čtvrtek vystoupily Evropská léková agentura a Regulační úřad pro léčiva a zdravotnické produkty Spojeného království s prohlášením, že vakcína od AstraZeneca obecně nezvyšuje riziko vzniku trombóz, upozorňují statistici. Dodávají, že obě zmíněné instituce nadále sledují vzácné typy krevních sraženin spojených se sníženým množstvím trombocytů, obzvláště v mozku.

Jen ve Velké Británii bylo k 7. březnu letošního roku aplikováno téměř 12 milionů vakcín od výrobce AstraZeneca, přičemž tamní úřady, které průběh očkování bedlivě sledují, zaznamenaly 61 tisíc hlášení popisujících 228 tisíc vedlejších reakcí, uvádějí Spiegelhalter a Master. Přiznávají, že to je téměř dvojnásobek ve srovnání s vakcínou od firem Pfizer a BioNTech.

Drtivá většina uvedených hlášení popisuje bezprostřední vedlejší efekty jako bolest, nevolnost, závratě, bolesti hlavy a teplotu, uvádějí statistici. Doplňují, že v menší míře se objevilo bušení srdce (1.318 případů), pocit neklidu (10 případů), křik (4 případy), pocit mrazení (10 případů), otrava alkoholem (2 případy) a po jednom případu zvýšení sexuálního apetitu a naopak jeho snížení. Jedno "pozoruhodné" hlášení dokonce mluví o otěhotnění po vakcinaci, uvádějí sarkasticky statistici.

Evidována jsou i mnohem závažnější zprávy, konstatují odborníci. Zmiňují, že ve Velké Británii je hlášeno i 289 úmrtí osob, které byly v krátké době před smrtí očkovány (což v žádném případě neznamená, že mezi jejich skonem a podáním vakcíny existuje spojitost, pozn. redaktora), přičemž všechny tyto případy budou pečlivě prověřeny.

Přínos převáží rizika

"Každé rozhodnutí má pro a proti," pokračují statistici. Konstatují, že po podání preparátu od AstraZeneca je ve Spojeném království evidováno více než dvě stě alergických reakcí a anafylaktických šoků, což je ostatně důvod, proč má očkovaný po aplikaci dávky setrvat patnáct minut v ambulanci.

Autoři komentáře oceňují postoj Evropské lékové agentury a britského Regulačního úřadu pro léčiva a zdravotnické produkty, který nehovoří o tom, že preparát od společnosti AstraZeneca je "bezpečný", ale naopak vyzdvihuje, že přínos této vakcíny výrazně převyšuje rizika spojená s vedlejšími účinky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Statistici spočítali, že ve Velké Británii připadá jeden případ podobné vzácné negativní reakce na dva miliony aplikovaných vakcín. "Ale na každé dva miliony lidí ve věku nad 50 let, tedy skupiny, která je momentálně očkována, se dá aktuálně očekávat zamezení zhruba pěti úmrtím týdně," deklarují Masters a Spiegelhalter. Dodávají, že v pevninské části evropského kontinentu, kde začíná třetí vlna nákaz, bude poměr mezi přínosem a rizikem ještě vyšší.

Pozastavení očkování z preventivních důvodů, k němuž se některé země uchýlily, může posílit nedůvěru vůči vakcinaci, obávají se statistici. Připomínají, že Francie původně nechválila podávání preparátu AstraZeneca lidem starším 65 let, následně jeho aplikaci zcela pozastavila a nyní jej nedoporučuje u osob nad 55 let.

"Nebylo by překvapivé, pokud to lidi zmate," píšou odborníci. Varují, že důvěru lze rozbít jako vázu, kterou je pak těžké slepit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irští regulátoři začali vyšetřovat Facebook kvůli úniku údajů

14.04.2021 18:24 Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v…

Britská vláda se chystá vyšetřit lobbování expremiéra Camerona

14.04.2021 13:23 Britský ministerský předseda Boris Johnson se vyslovil proto, aby se nezávisle vyšetřilo lobbování…

Kreml pokládá všechny otázky ohledně schůzky Putina a Bidena za předčasné

14.04.2021 12:05 Za předčasné označil dnes mluvčí Kremlu úvahy o termínu, místě a možné agendě americko-ruského…

Ukrajinská armáda hlásí dalšího zabitého vojáka z bojů v Donbasu

14.04.2021 09:55 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění během uplynulých 24 hodin vinou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama