Největší dřevěná budova Evropy chátrá, památce hrozí zřícení

Největší dřevěné budově Evropy, která stojí na jednom z Princových ostrovů u Istanbulu a která je i druhou největší dřevěnou stavbou na světě, hrozí zřícení. Upozornili na to tento týden v tureckém parlamentu opoziční poslanci, kteří vyzvali ministerstvo kultury, aby tuto jedinečnou stavbu zachránilo. Informovala o tom nezávislá turecká tisková agentura bianet.

"Ministerstvo kultury dokáže získat fondy na obnovu tureckých a muslimských kulturních památek různě ve světě. To samé by mělo udělat s ochranou křesťanských staveb, protože i ony jsou součástí tureckého kulturního dědictví," řekl agentuře bianet poslanec Tuma Çelik. Vyjádřil obavy, že budova nemusí vydržet další zimu.

Takzvaný Palác Prinkipo, známý též jako sirotčinec Prinkipo, patří nyní opět řecké pravoslavné církvi. Podle Çelika byla ale dlouho ve správě turecké vládní agentury a patriarchát s budovou nemohl nic dělat. Právě spory kolem vlastnictví budovy v minulosti přispěly k jejímu chátrání.

Palác Prinkipo, která má 20.000 metrů čtverečních užitné plochy, postavila na ostrově Büyükada v roce 1898 jako luxusní hotel a kasino společnost Wagons-Lits, zakladatelka slavného Orient Expressu. Tehdejší sultán Abdülhamida II. ale nakonec provozování hotelu s kasinem nepovolil a budovu koupila manželka prominentního řeckého bankéře, která ji darovala konstantinopolskému patriarchátu.

Církev z rozsáhlého komplexu udělala sirotčinec, jímž prošlo na 5800 dětí. Dětský domov byl uzavřen v roce 1964 v době vyostřeného sporu Turecka s Řeckem kvůli událostem na Kypru. Budovu posléze převzal turecký stát, který ji nechal chátrat. Vážně poškozena byla v roce 1980 v důsledku požáru, kdy se zřítila část střechy.

V roce 2012 zařadila sirotčinec Prinkipo na svůj seznam ohrožených památek nevládní organizace Světový památkový fond (WMF) a v roce 2018 ji na seznam ohroženého kulturního dědictví zařadila nezisková organizace Europa Nostra.

Jedinou dřevěnou budovou světa, která velikostí předčí sirotčinec Prinkipo, je buddhistický chrám Tódaidži v japonském městě Nara.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko architektura památky

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 15 minutami

před 35 minutami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 48 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pokles cen potravin? Naopak, většina z nich v dubnu zdražila, tvrdí ČSÚ

V dubnu došlo k celkovému zdražení většiny potravin, které pravidelně monitoruje Český statistický úřad (ČSÚ).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy