Největší hrozba od druhé světové války? Ekonom volá po novém světě

NÁZOR - Lidská civilizace čelí krizi, jakou jsme neviděli od druhé světové války. S tímto tvrzením vystoupil politický ekonom Keston Perry z washingtonské American University. V komentáři pro server The Guardian nabádá, že tato výzva si konečně žádá reakci.

Na vině jsou bohaté země

Klimatickou krizi vyvolali lidé, především pak bohaté země, jejichž rozvoj je založen na nekonečném využívání přírodních zdrojů, deklaruje ekonom. Oběti podle něj narůstají, především v ostrovních státech, které jsou nejzranitelnější a nejméně připravené - jako příklad Perry uvádí devastaci Baham hurikánem Dorian.

V důsledku druhé světové války se země semknuly a vytvořily instituce, které měly udržet spravedlnost a mít, připomíná odborník. Dodává, že Světová banka, Mezinárodní měnový fond (MMF) a OSN měly vytvořit nový svět multilaterální spolupráce a státy, které získaly nezávislost v rámci dekolonizace, se je pokoušely přimět k podpoře vlastní agendy.

Tyto pokusy nebyly úspěšné a uvedené organizace nakonec podlehly moci dominantních zemí a nadnárodních korporací a prohlubují klimatickou krizi, tvrdí Perry. Konstatuje, že na pozadí toho, jak tato krize vyvolává ekonomickou a ekologickou nestabilitu, je třeba opět zvážit vytvoření nových nadnárodních institucí k jejímu řešení.

"Dopad klimatické krize bude nejextrémnější pro lidi v jižním světě," pokračuje ekonom. Upozorňuje, že podle OSN si řešení vyžádá masivní investice ve výši 2,5 bilionu dolarů ročně, což stávající financování a institucionální uspořádání nedokáže zajistit.

Bude třeba nastolit finanční stabilitu a mechanismus přerozdělování zdrojů skrze mezinárodní klimatický stabilizační fond, jistou obdobu MMF pro klimatickou krizi, deklaruje Perry. Vysvětluje, že tato agentura by mohla prosadit nové dohody o regulaci finančních trhů a předních korporací, především těch, které ze zranitelných ostrovů a rozvojových zemí učinily daňové ráje a drancují přírodní zdroje.

Ohrožené země není potřebují prostředky k změně své budoucnosti, konstatuje ekonom. Věří, že zmíněná instituce by mohla koordinovat daňovou politiku a kompenzovat daňové ztráty, a tak poskytovat přímou podporu klimatem ohrožených území a zároveň povzbuzovat k diverzifikaci výroby a řešení s ní spojených nerovností i klimatické migrace.

Dále je nutné zavést stálý mezinárodní mechanismus, který okamžitě poskytne peníze, zásoby a podporu při řešení velkých klimatických a přírodních katastrof, nabádá odborník. Domnívá se, že taková instituce by měla poskytovat první pomoc a rozhodovat by v ní měli výhradně představitelé světového jihu za pomoci podpůrného rámce.

"Mohla by se soustředit na reparace a redistribuci bohatství z nejbohatších zemí světového severu na jih, což by odráželo, kdo je za krizi zodpovědný a kdo je klimatem vyvolanými přírodními katastrofami nejvíce postižený," píše Perry.

Boj za klimatickou spravedlnost

V USA a Velké Británii působí progresivní politické síly, které neváhají navrhovat skutečná opatření k řešení klimatické krize, ale tato hnutí zůstávají izolovaná, protože víceméně přehlížejí rozvojový svět, upozorňuje ekonom. Připomíná, že na poslední konferenci britské Labouristické strany padl návrh na reparace za koloniální minulost v podobě levného či bezplatného poskytnutí zelených technologií světovému jihu.

Takovou myšlenku považuje odborník za zjednodušenou, protože výzva je složitější, byť rozvojové země skutečně potřebují přístup k technologiím, aniž by se dále zadlužovaly. "Je však klíčové změnit globální pravidla hry, která jsou momentálně ve prospěch nadnárodních korporací a nadále upřednostňují myšlenky pocházející z rozvinutého severu," deklaruje Perry. Dodává, že jde také o úpravu pochybných finančních toků, opuštění nevýhodných smluv o volném obchodu a zvrat v ničení životního prostředí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To si žádá spolupráci na světové úrovni, které rozšíří sílu chudých a bývalých kolonizovaných zemí, aby si samy mohly určit budoucnost a domoci se reparační spravedlnosti, konstatuje ekonom. Připomíná, že domorodé skupiny, místní aktivisté a environmentální hnutí v rozvojovém světě dlouho vědí a prosazují to, co konečně začíná být přijímáno ve zbytku světa, ale jsou stále ignorováni zeměmi, které nesou největší vinu za klimatickou krizi.

Hlavní zastánci tzv. zeleného nového údělu například příliš nezmiňují skupiny v rozvojovém světě, které stojí v první linii ekologického kolapsu, poukazuje Perry. Apeluje, aby hnutí ze světového severu a jihu sdílely zdroje, přišly s novými odvážnými myšlenkami a koordinovaly své akce na bázi vzájemného respektu a rovnosti.

Radikální iniciativy jako mezinárodní zelený nový úděl či vytvoření organizace pro krizovou environmentální spolupráci mohou uspět pouze tehdy, pokud existující mezinárodní instituce zajistí produktivní globální ekonomiku, spravedlivou společnost, angažovanost komunit, politickou participaci a udržitelnou budoucnost, míní ekonom.

"V posledním roce vidíme rostoucí hnutí lidí, kteří jdou do ulic ve světě a požadují od našich vlád akci v klimatické krizi," pokračuje odborník. Domnívá se, že výrazněji mohou tyto požadavky naplnit pouze transformované, či nově vytvořené globální instituce.

Je třeba si uvědomit, že klimatická krize má výrazně ničivější dopady na světový jih, a výchozí pozice v úsilí o řešení toho, co se děje se světem, nejsou u všech zemí stejné, uvádí Perry. Tvrdí, že je třeba založit etické hnutí za klimatickou spravedlnost, které spojí různé lidi z různých míst a vytvoří "nový zelený svět".  

Související

Více souvisejících

Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 24 minutami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 2 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 7 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Trump vyzval Evropu, aby poskytla Ukrajině více peněz

Bývalý prezident USA Donald Trump ve čtvrtek vyzval Evropu, aby poskytla Ukrajině více finanční pomoci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy