Sestřel letu MH17: Nové důkazy opět ukazují na Rusko, tvrdí americký deník

NÁZOR - O sestřelení letu Malaysia Airlines MH17, k němuž došlo 17. července 2014 nad východní Ukrajinou a které si vyžádalo život všech 298 lidí na palubě letadla, bylo shromážděno obstojné množství důkazů, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník poukazuje, že nyní byl identifikován vysoce postavený generál ruské tajné služby FSB, který řídil přesun rakety, jež civilní stroj zasáhla.

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
doporučujeme

Další díl do skládačky

Ví se, že malajsijský boeing byl zasažen v Rusku vyrobenou raketou Buk odpálenou 53. protiletadlovou raketovou brigádou sídlící v ruském Kursku, uvádí editorial. Doplňuje, že vyšetřování identifikovalo čtyři muže, tři Rusy a jednoho Ukrajince, kteří pomohli převést zbraň na východ Ukrajiny, ale chybí informace, kdo za to nese zodpovědnost a kdo krok schválil.

"Rusko mnoho let trvá na tom, že MH17 nesestřelilo," pokračuje americký server. Konstatuje, že Kreml vyzkoušel celou paletu triků, aby vinu svalil na Ukrajinu, ale množství důkazů jasně ukazuje právě na Rusko a ty nové toto podezření dále posilují.  

Investigativní skupina Bellingcat pracující s otevřenými zdroji, její ruský partner The Insider a washingtonská tisková agentura McClatchy tvrdí, že při převozu střely dohlížel nad ukrajinskými separatisty vysoce postavený příslušník ruské FSB, upozorňuje vlivný deník. Dodává, že mělo jím o generála Andreje Ivanoviče Burlaku, náčelníka operační správy pohraničních jednotek FSB, jednoho z nejvyšších představitelů této tajné služby, která je nástupce sovětské KGB.

Ke stejnému závěru dospěla i britská BBC, podotýká Washington Post. Připomíná, že Nizozemskem vedený společný vyšetřovací tým který zahrnuje zástupce Austrálie, Malajsie, Belgie a Ukrajiny v roce 2018 zjistil, že raketový systém patřil ruské brigádě, a o rok později identifikoval čtyři podezřelé, kteří nyní čelí obvinění z vraždy před soudem, jenž brzy začne.

Čtveřice podezřelých se zřejmě nachází v Rusku, které mezinárodní vyšetřování odmítá s tvrzení, že je protirusky zaujaté, uvádí prestižní server. Dodává, že muži tak budou souzeni v nepřítomnosti, zatímco vyšetřovatelé shánějí informace o dalších osobách, které byly do incidentu zapleteny.

Jak dlouho bude Rusko zapírat?

Mezinárodní vyšetřovací tým a skupina Bellingcat prověřili zachycené telefonické rozhovory z doby, kdy došlo k sestřelu, nastiňuje editorial. Poukazuje, že se v nich opakovaně mluví o tajemném důstojníkovi FSB "Vladimiru Ivanovičovi".

Bellingcat tvrdí, že tento důstojník hrál od počátku července 2014 klíčovou roli při dohledu nad aktivitami povstalců v separatistické oblasti a schvaloval přesun zbraní přes rusko-ukrajinskou hranici, což mělo pokračovat do konce měsíce, konstatuje Washington Post. Dodává, že podle odposlechů zaujímal tento muž zásadní úlohu při předávání rozkazů ruské vlády ukrajinským separatistům.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na základě zachycených textových zpráv a cestovních záznamů Bellingcat soudí, že oním "Vladimirem Ivanovičem" je generál Burlaka, což má potvrzovat i srovnání hlasu "Vladimira Ivanoviče" v odposleších s generálovým vystoupením v ruské televizi, upozorňuje renomovaný deník. "Tato zjištění naznačují, že režim prezidenta Vladimira Putina dohlížel nad separatisty v době, kdy byla na dopravní letadlo odpálena ruská raketa," dodává.  

Putin, sám bývalý agent FSB, podle washingtonského serveru zajisté ví, co se přesně stalo, ale přesto, když byl před dvěma lety dotázán, zda letadlo zničila ruská raketa, odpověděl: "Pochopitelně ne." Americký deník se tak závěrem táže, jak dlouho bude Rusko ještě popírat, že nese zodpovědnost za tento "odporný zločin".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Rusko má 6611 nových případů koronaviru, roste počet obětí pandemie

11.07.2020 11:56 Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy