Nor dostal 21 let vězení za útok na mešitu. Bránil jsem "evropský národ", hájil se

Na 21 let do vězení dnes soud v Oslu poslal Philipa Manshause, který loni v létě zavraždil svou nevlastní sestru čínského původu, a poté zaútočil na mešitu ve městě Baerum nedaleko Osla. Informují o tom norská média. Útok si nevyžádal žádné oběti na životech. Dvaadvacetiletý muž se ke svým činům přiznal a uvedl, že se cítí nevinný, protože "bránil evropský národ".

Muslimové
doporučujeme

Manshaus loni v srpnu zastřelil svou 17letou nevlastní sestru v jejich domově ve městě Baerum čtyřmi ranami; tři mířily do hlavy a jedna do hrudníku. Dívka měla čínské předky - manželka Manshausova otce ji totiž adoptovala z Číny.

Téhož dne vtrhl Manshaus, který podle svých slov sestru zavraždil z rasistických důvodů, se střelnými zbraněmi do mešity na předměstí norské metropole Osla, podle vyšetřovatelů "s cílem pozabíjet co nejvíce muslimů". Vypálil několik ran, ale nikoho vážně nezranil a přítomným se ho podařilo přemoci. Policie dospěla k závěru, že jednal osamoceně.

Obžaloba, která muže považuje za "mimořádně nebezpečnou osobu", navrhovala, aby Manshaus dostal trest odnětí svobody ve výši 21 let. Soud jí výší trestu vyhověl, informuje server nrk.no. Zároveň stanovil, že se muž z vězení nedostane dříve než za 14 let. Norské právo nezná jednorázový trest doživotního vězení.

Do mešity se loni Manshaus vydal oblečený do neprůstřelné vesty a s helmou, na které měl videokameru. Podle norských médií se inspiroval teroristickým útokem ultrapravicového radikála na Novém Zélandu Brentona Tarranta, který v březnu 2019 zaútočil na dvě mešity ve městě Christchurch. Zavraždil 51 lidí.

Manshausův čin připomíná i skutek norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který v roce 2011 zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí. Breivik si v současnosti odpykává trest vězení 21 let s možností prodloužení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku počet případů nákazy koronavirem přesáhl 700 000

08.07.2020 11:31 Rusko dnes oznámilo 6562 nových případů nákazy koronavirem a 173 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O…

Zadržený Safronov prý dával informace české tajné službě. FSB nemá důkazy,…

08.07.2020 10:07 Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské…

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 09:27 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

V Bělehradě se demonstrovalo kvůli zákazu vycházení, skupina lidí pronikla…

08.07.2020 08:27 V srbské metropoli demonstrovaly v úterý tisíce lidí, kteří vyšli pozdě večer do ulic poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy