Nor dostal 21 let vězení za útok na mešitu. Bránil jsem "evropský národ", hájil se

Na 21 let do vězení dnes soud v Oslu poslal Philipa Manshause, který loni v létě zavraždil svou nevlastní sestru čínského původu, a poté zaútočil na mešitu ve městě Baerum nedaleko Osla. Informují o tom norská média. Útok si nevyžádal žádné oběti na životech. Dvaadvacetiletý muž se ke svým činům přiznal a uvedl, že se cítí nevinný, protože "bránil evropský národ".

Manshaus loni v srpnu zastřelil svou 17letou nevlastní sestru v jejich domově ve městě Baerum čtyřmi ranami; tři mířily do hlavy a jedna do hrudníku. Dívka měla čínské předky - manželka Manshausova otce ji totiž adoptovala z Číny.

Téhož dne vtrhl Manshaus, který podle svých slov sestru zavraždil z rasistických důvodů, se střelnými zbraněmi do mešity na předměstí norské metropole Osla, podle vyšetřovatelů "s cílem pozabíjet co nejvíce muslimů". Vypálil několik ran, ale nikoho vážně nezranil a přítomným se ho podařilo přemoci. Policie dospěla k závěru, že jednal osamoceně.

Obžaloba, která muže považuje za "mimořádně nebezpečnou osobu", navrhovala, aby Manshaus dostal trest odnětí svobody ve výši 21 let. Soud jí výší trestu vyhověl, informuje server nrk.no. Zároveň stanovil, že se muž z vězení nedostane dříve než za 14 let. Norské právo nezná jednorázový trest doživotního vězení.

Do mešity se loni Manshaus vydal oblečený do neprůstřelné vesty a s helmou, na které měl videokameru. Podle norských médií se inspiroval teroristickým útokem ultrapravicového radikála na Novém Zélandu Brentona Tarranta, který v březnu 2019 zaútočil na dvě mešity ve městě Christchurch. Zavraždil 51 lidí.

Manshausův čin připomíná i skutek norského pravicového extremisty Anderse Breivika, který v roce 2011 zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí. Breivik si v současnosti odpykává trest vězení 21 let s možností prodloužení.

Související

Anders Breivik. Rozhovor

Radikál Breivik před 10 lety vraždil v Oslu a na ostrově Utøya. Policie podcenila zásah, tvrdí expert na terorismus

Expert na terorismus David Rožek je přesvědčený, že norská po-licie podcenila zásah proti Andersi Behringu Breivikovi, který se přesně před de-seti lety proměnil v masového vraha. Pravicový radikál 22. července 2011 nejdří-ve v centru Osla připravil o život osm obětí a poté se vypravil na ostrov Utøya, kde zastřelil 68 účastníků letního pobytu mládežnické organizace Norské sociálně demokratické Strany práce. Bezpečnostním složkám, které si navíc spletly místo, trvalo přes hodinu, než pachatelovo běsnění na ostrově zastavily. „Uvedený čas mezi přijetím oznámení a reakcí prvosledových sil je tristní a v Evropě nevídaný. Zásah skončil fiaskem a chaos způsobil větší počet obětí,“ říká David Rožek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Více souvisejících

teroristické útoky v Norsku norsko Muslimové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy