Norská policie zatkla muže podezřelého ze špionáže pro Rusko

Norská policie zatkla norského občana podezřelého z ilegálního vyzrazování informací agentovi ruských zpravodajských služeb. Je podezřelý z "poškozování životně důležitých norských zájmů", informovala dnes norská tajná služba PST.

Ilustrační foto
doporučujeme

Muži, jehož totožnost PST neupřesnila, hrozí až 15leté vězení. Zatčen byl v sobotu v restauraci v norské metropoli Oslo, když měl schůzku s ruským agentem, řekl agentuře Reuters mluvčí PST Martin Bernsen.

Bernsen odmítl odpovědět na otázku, zda nebyl tajný agent také zatčen proto, že měl diplomatickou imunitu. "My se soustředíme na Nora," podotkl mluvčí.

Zatčený muž odmítá, že by se dopustil něčeho nekalého, uvedla jeho právní zástupkyně. PST požádala soud, aby ponechal zadrženého ve vazbě po následující čtyři týdny.

Podle norských médií případ souvisí s průmyslovou špionáží. Společnost po registraci lodí DNV GL, sídlící v Norsku, později potvrdila, že podezřelý pracoval pro ni. DNV GL je podle agentury AP také největší firma pro technické poradenství v oblasti obnovitelné energie a ropného průmyslu a plynárenství.

Poslední norský špionážní případ v souvislosti s Ruskem se týkal bývalého norského pohraničníka Frodeho Berga, který byl loni v dubnu odsouzen v Rusku za vyzvědačství ke 14 letům. Podle rozsudku shromažďoval tajné informace o parametrech ruských jaderných ponorek. Loni v listopadu byl součástí výměny dohromady pěti vězněných špionů mezi Ruskem a Litvou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 21:27 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama