Norsko čelí vládní krizi, populisté ji opustili kvůli pomoci islamistce

Norská populistická Strana pokroku (Frp) opouští koaliční vládu, která tak přichází o parlamentní většinu. Rozhodnutí oznámila dnes odpoledne šéfka strany Siv Jensenová. Tímto krokem pohrozila už před týdnem v reakci na informaci, že Norsko povolí návrat ze Sýrie ženě spojené s Islámským státem (IS) a dvěma jejím dětem, z nichž jedno je vážně nemocné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šéfka norské Konzervativní strany Erna Solbergová
doporučujeme

Premiérka Erna Solbergová minulé úterý sdělila, že rozhodnutí o repatriaci dotyčné ženy s dětmi bylo přijato z humanitárních důvodů. Silně protiimigračně zaměřená Strana pokroku ale záměr důrazně odmítá, protože podle ní rizika spojená s návratem osob napojených na IS převažují nad humanitárním závazkem země pomáhat dětem.

"Neděláme kompromisy s lidmi, kteří se dobrovolně připojili k teroristickým organizacím. Tím pohár přetekl," řekla podle deníku Aftenposten Jensenová na dnešní tiskové konferenci. "Přivedla jsem Frp do vlády a nyní ji z vlády beru. Je to jediná správná věc, kterou lze udělat," dodala.

Solbergová dala najevo, že hodlá nadále zůstat v čele menšinového koaličního kabinetu, který teď budou tvořit tři strany. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že od sedmdesátých let Norsko vedly převážně menšinové vlády, a to včetně období 2013 až leden 2019, kdy Solbergová byla premiérkou.

Jensenová se sešla se Solbergovou ještě dnes dopoledne. Podle médií bylo po schůzce oznámeno, že Strana pokroku předloží premiérce seznam podmínek pro své setrvání ve vládní koalici. Na odpolední tiskové konferenci už však Jensenová řekla, že předkládat nějaký seznam podmínek nemá smysl. Podle ní už pro její stranu neexistuje žádný důvod pro setrvání ve vládě.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie má více než 1000 obětí koronaviru

28.03.2020 18:39 Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes…

Populisté se budou chtít na koronaviru přiživit. Itálie se stane časovanou…

28.03.2020 16:30 Pandemie koronaviru, která v posledních dnech ochromila Evropu, a uvrhla jí do recese, z níž se…

Legendární přechod z alba The Beatles dostal nový nátěr

28.03.2020 16:27 Ikonický přechod na londýnské ulici Abbey Road, kterou proslavilo stejnojmenné album kapely The…

Rusko má přes 1200 nakažených koronavirem, čtyři lidé zemřeli

28.03.2020 15:19 V Rusku bylo během uplynulých 24 hodin zjištěno 228 nových případů nákazy koronavirem. Celkový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama