Norsko zváží zmírnění koronavirových opatření nejdřív za 3 týdny

Norsko zatím ponechá v platnosti současná opatření proti šíření koronaviru. Jejich případné zmírnění zváží nejdříve po třech týdnech. Na tiskové konferenci to dnes řekla premiérka země Erna Solbergová. V zemi s 5,4 milionu obyvatel se od vypuknutí pandemie nakazilo koronavirem 33.717 lidí, z nichž 316 s onemocněním covid-19 zemřelo. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.

Oslo
doporučujeme

"Na konci tunelu je světlo. Musíme vydržet," prohlásila dnes Solbergová. Dodala, že úřady patrně budou moci nabídnout očkování proti viru SARS-CoV-2 zranitelným skupinám zkraje příštího roku, pokud tedy Evropská unie schválí použití očkovacích látek do konce tohoto roku. Ač nečlenský stát, Norsko bude mít díky Švédsku přístup k preparátům, které obstará pro své členské země EU. Stockholm totiž skrze unii nakoupí vakcíny i pro Norsko, kterému je pak odprodá, vysvětluje agentura Reuters.

Norsko bylo dlouhou dobu jednou z nejméně postižených zemí současnou pandemií, na podzim však množství nakažených v řadě regionů začalo růst a vláda na začátku listopadu zpřísnila opatření proti šíření infekce. Od té doby takzvané reprodukční číslo kleslo z 1,4 na hodnotu 1,0 - to znamená, že jeden infikovaný člověk nyní nakazí v průměru jednu další osobu.

Ačkoliv lze podle Solbergové vidět pozitivní známky, doba na uvolnění restrikcí ještě nenadešla. Obyvatelé země tak budou muset mimo jiné nadále nosit roušky, smířit se s omezením shromáždění na maximálně 20 lidí anebo karanténou, pokud přijedou ze zahraničí.

V jednotlivých regionech se situace liší a úřady mají obavy zejména z šíření viru v Oslu a dalších velkých městech. Norská metropole od 6. listopadu uzavřela divadla, kina, tělocvičny, bazény, přičemž bary a restaurace nesmějí podávat alkohol. V posledních dvou týdnech je ovšem počet nových infekcí v hlavním městě stabilní.

Témata: norsko | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama