Norsko zvažuje znovuzavedení karantény pro lidi z Česka

Norsko uvažuje o tom, že pro lidi přijíždějící z České republiky znovu zavede povinnou desetidenní karanténu. Dnes to podle norských médií doporučil tamní institut veřejného zdraví (FHI).

Oslo
doporučujeme

Norské ministerstvo zdravotnictví bude o návrhu FHI rozhodovat v pátek, sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí. Povinnost izolovat se pro lidi z ČR přitom Norsko zrušilo teprve v půlce července.

Stejné doporučení jako pro Česko vydal FHI i pro Švýcarsko a sledovat bude vývoj pandemie covidu-19 v Polsku, kde také případů nákazy přibývá.

Podmínkou pro vstup do Norska bez karantény je méně než dvacet potvrzených případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny a zároveň v týdenním průměru méně než pět procent pozitivních testů během dvoutýdenního období.

Nové údaje ukazují, že Švýcarsko zaznamenalo v posledních dvou týdnech 22,9 případu a Česko 26,8 případu nemoci covid-19 na 100.000 obyvatel a tento trend roste. FHI proto již nyní varuje, že pokud se situace nezmění, doporučí FHI zařazení Švýcarska a Česka do "červené" kategorie zemí, jichž se při vstupu do Norska týká karanténa, uvedla představitelka FHI Line Voldová.

Zdravotní institut FHI hodnotí situaci týkající se nákazy koronavirem v zemích Evropské unie, schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic a Evropského hospodářského prostoru (EHP) každé dva týdny, a pokud je to potřeba, i častěji. Rozhodnutí o tom, kterých zemí se bude při příjezdech týkat karanténa, přijímá norská vláda na základě hodnocení FHI.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 ve světě dlouhodobě sleduje, se v Norsku koronavirem doposud nakazilo 9312 lidí, 256 z nich zemřelo. Tato skandinávská země má asi 5,4 milionu obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský umělec Wej-wej protestoval proti vydání Assange

28.09.2020 21:56 Čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes mlčením protestoval před londýnským soudem proti možnému…

Jeden z obviněných Rusů popřel účast na sestřelení MH17

28.09.2020 21:38 Obhájkyně jednoho z Rusů, kteří byli obviněni z účasti na sestřelení civilního letadla na lince…

Covid: Nizozemí zpřísňuje omezení, situace je kritická na severovýchodě…

28.09.2020 20:14 Nizozemsko zpřísní restrikce zavedené v boji s koronavirovou nákazou, oznámil dnes premiér Mark…

Ukrajina opět otevřela hranice cizincům, Česko patří mezi "červené státy"

28.09.2020 18:43 Zákaz vstupu cizinců na Ukrajinu fakticky přestal platit, upozornil dnes na svém webu list…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama