Norský král Harald V. podstoupí operaci srdce, během zákroku bude při vědomí

Norský král Harald V. podstoupí v pátek operaci srdce. Lékaři mu vymění chlopeň, uvedla agentura Reuters s odvoláním na královský palác. Třiaosmdesátiletý panovník už operaci srdce v minulosti prodělal. Nyní mu lékaři vymění umělou chlopeň, kterou mu voperovali v roce 2005.

Norský král Harald V.
doporučujeme

"Tentokrát to nebude otevřená operace srdce. Král bude během zákroku při vědomí," uvedl královský palác.

Lékaři krále Haralda V. naposledy hospitalizovali 25. září kvůli dýchacím potížím, rychle však u něj vyloučili nemoc covid-19 a o tři dny později ho z nemocnice propustili. Chystaný zákrok by podle Haraldova osobního lékaře měl panovníkovi pomoci odstranit potíže s dýcháním.

Harald V. nastoupil na trůn v lednu 1991 a v zemi je velmi oblíbený. V minulosti proslul jako vynikající jachtař a reprezentoval Norsko i na olympijských hrách. V posledních letech však trpí zdravotními problémy. Kromě operace srdce před patnácti lety, podstoupil v roce 2003 zákrok, při němž mu lékaři odstranili zhoubný nádor na močovém měchýři. Naposledy ho hospitalizovali letos v lednu.

Na rozdíl od některých dalších stárnoucích evropských monarchů, kteří v posledních letech předali trůny mladší generaci, Harald V. odstoupit odmítá. Jasně dal najevo, že jeho závazek zemi je celoživotní, podotkla agentura Reuters. Král má v Norsku převážně reprezentativní úlohu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Otázka Gibraltaru je stále nevyřešená. Podle Španělska chybí Británii vůle…

29.10.2020 16:44 Podle španělských diplomatů chybí Británii politická vůle k uzavření dohody, která by od 1. ledna…

Corbyn má pozastavené členství v Labouristické straně, kvůli antisemitismu

29.10.2020 16:07 Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho…

Epidemie v Rusku a Polsku se dál zhoršuje, počty nakažených i mrtvých jsou…

29.10.2020 15:21 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 17.717 nových případů nákazy koronavirem a 366 úmrtí za uplynulý den. Oba údaje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama