Nová data z Británie: Pandemie covid-19 měla už na začátku května přes 38 tisíc obětí

Britský statistický úřad ONS dnes oznámil, že k 1. květnu v Anglii a Walesu eviduje 34.978 úmrtí spojovaných s covidem-19. Podle agentury Reuters to při započítání dříve zveřejněných dat ze Skotska a Severního Irska znamená, že epidemie nemoci z koronaviru měla v Británii už 3. května více než 38.000 potvrzených či pravděpodobných obětí. Oficiální bilance se dostala nad 30.000 mrtvých až minulý týden těsně poté, co se stala nejvyšší v Evropě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Polemiky kolem počtu úmrtí hlášeného vládou v Británii trvají už řadu týdnů, neboť ministerstvo zdravotnictví dlouho oznamovalo pouze případy z nemocnic. Na konci dubna přístup změnilo a v oficiální statistice už figurují i úmrtí nakažených v domovech důchodců a v domácnostech.

Komentátoři ale vzhledem k rezervám ve stopování nákazy považují za směrodatný spíše rozdíl celkového počtu úmrtí v zemi oproti průměru z minulých roků. Ten nasvědčuje tomu, že kvůli epidemii už zemřelo přes 50.000 obyvatel.

Statistika ONS vychází z informací uvedených na úmrtních listech a zahrnuje i případy, u nichž diagnóza covidu-19 nebyla laboratorně potvrzena. V týdnu končícím 1. květnem podle statistiků nastalo 2423 úmrtí spojovaných s nemocí způsobovanou virem SARS-CoV-2, za předchozí týden jich evidovali bezmála 2800.

Britské ministerstvo zdravotnictví v pondělí večer hlásilo, že po pozitivním testu na koronavirus umřelo už 32.065 lidí. Oficiální bilance zůstává nejhorší v Evropě, to ovšem neplatí při zohlednění počtu obyvatel.

Například statistik z Cambridgeské univerzity David Spiegelhalter srovnávání čísel z nejhůře zasažených zemí o víkendu vzhledem k odlišným souvislostem označil za "naprostou pitomost".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama