Nová opatření proti COVID-19 v Británii: Nastaly zmatky, metro je stále přeplněné

Británie se dnes probudila do nového přísného režimu, který občanům ve snaze zabránit šíření koronaviru v pondělí večer naordinoval premiér Boris Johnson, první hodiny života v karanténě však v zemi provázely zmatky, nedorozumění i zjevné porušování nových pravidel.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Londýn
doporučujeme

Sociální sítě byly například plné fotografií metra v ranní dopravní špičce, kde byla na nástupištích i ve vagonech dál hlava na hlavě, řetězec obchodů se sportovním vybavením Sports Direct odmítl uzavřít své pobočky a tisíce občanů zahltily úřady dotazy ohledně přesné definice některých opatření, informoval dnes server BBC a další britská média.

Kvůli přeplněnému londýnskému metru už dostal dopravní podnik TfL řadu stížností, protože podle lidí dojíždějících do práce nelze kvůli omezenému provozu ani při nejlepší vůli dodržet doporučení vlády udržovat na veřejnosti od ostatních lidí nejméně dvoumetrový odstup.

Dopravní podnik totiž ve snaze odradit obyvatele od cestování po městě prodloužil intervaly mezi jednotlivými spoji a některé linky zcela uzavřel.

"Kvůli prodloužení intervalů metra jsou teď spoje ve špičce mnohem plnější, takže to má zcela opačný efekt, než bylo zamýšleno. Je to opravdu nebezpečné a nepřijatelné!", napsal na twitteru Londýňan Terry McCarthy.

Londýnský starosta Sadiq Khan podle BBC vzkázal obyvatelům přes mluvčího, že by měli dodržovat nařízení, aby hromadnou dopravu používali jen, když je to opravdu nezbytné. "Veřejnou dopravu by měli používat jen pracovníci v kritických odvětvích," uvedl.

Dopravní podnik už minulý týden uvedl, že počet cestujících v metru se snížil o 70 procent, v autobusech o 40 procent.

Podle vládního nařízení o omezení volného pohybu by se Britové měli co nejvíce držet doma. Ven mohou jen na nezbytné nákupy nebo do práce; kvůli sportu nebo procházce smějí vyjít z bytu jen jedenkrát denně a nikdy ve skupině čítající více než dvě osoby s výjimkou rodinných příslušníků. Zavřou se veškeré obchody, které neprodávají životně důležité zboží, ale i knihovny, dětská hřiště, venkovní posilovny a modlitebny.

"Doufám, že lidé budou tato doporučení dodržovat. Pokud to tak z nějakého důvodu nebude, přijdou sankce," varoval dnes v BBC vicepremiér Michael Gove. Zatím mohou Britové za nedodržení pravidel dostat pokutu 30 liber, postihy se ale mohou zpřísnit. "Pokud se lidé budou dál chovat protispolečenským způsobem, pak máme k dispozici silnější opatření," řekl Gove.

Lidé ale často ani přesně nevědí, jak pravidla správně dodržovat. Nejasnosti panují například kolem toho, jaké sportovní aktivity lze venku provozovat, napsala agentura Reuters. Sportovní řetězec Sports Direct si zase po svém vyložil nařízení, že mají zavřít všechny obchody, které neprodávají životně důležité zboží. Chtěl nechat otevřeno, protože lidé podle něj potřebují jeho sortiment k venkovním aktivitám, které fungují i jako prevence nákazy. Vicepremiér Gove však vzkázal, že vybavení na fotbal nebo cvičební úbory rozhodně životní nutností nejsou.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

05.04.2020 23:22 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Lesní požár zvýšil úroveň radiace v oblasti Černobylu

05.04.2020 19:17 Lesní požár, který zachvátil uzavřenou oblast kolem bývalé jaderné elektrárny Černobyl na severu…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 18:44 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Muž v Rusku zastřelil pět lidí, byli podle něj příliš hluční

05.04.2020 17:17 Dvaatřicetiletý muž zastřelil v ruském městě Jelaťma v Rjazaňské oblasti pět lidí, kteří podle něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy