Nová ruská jaderná doktrína? Historik promluvil o hypersonických zbraních

NÁZOR - Podle prohlášení tiskové kanceláře v Rusku pořádaných Mezinárodních armádních her měla být na letecké soutěži Aviadarts 2019 poprvé veřejně představena ruská hypersonická střela Kh-47M2 Kinžal, připomíná Mark Episkopos, vojenský historik z think tanku Center for National Interest. Situaci okomentoval v článku pro server National Interest.

Raketa Kinžal na letounu MiG-31
doporučujeme

Zdroje dohadů

Rusko avizovalo, že raketový systém Kinžal bude poprvé ukázán během taktické demonstrace s názvem Aviamix ve výcvikovém prostoru Dubroviči dne 10. srpna, poukazuje Episkopos. Vysvětluje, že raketu měl nést letoun MiG-31 doprovázený dalšími migy-31 verze BM, které mu měly poskytovat krytí při útoku na baterie nepřátelské protivzdušné obrany.

Ruská státní televize následně odvysílala záběry z této akce, která se odehrála ve Rjazanské oblasti jihovýchodně od Moskvy, konstatuje historik. Nastiňuje, že sestříhané záběry zachycovaly letouny, které se jevily jako MiGy-31 vyzbrojené střelami Kinžal, jak poskytují krytí útočné letce strojů Su-34, které následně shodily kazetové bomby na planinu se zhruba šesti desítkami cvičných terčů, přičemž byl zaznamenán i dopad munice.

Žádná demonstrace odpalu střel Kinžal ale neproběhla, zdůrazňuje Episkopos. Tvrdí, že toto vyvolalo dohady, jelikož média předtím hovořila o tom, že Rusko střely během Aviadarts 2019 "nasadí" a prezentovala Kinžaly osazené MiGy-31 jako středobod události.

"Potvrzuje se kompatibilita Kinžalu s MiG-31 a Tu-22M3, které jsou schopné nést jednu, respektive čtyři střely Kinžal," pokračuje historik. Dodává, že k tomuto účelu bylo zatím přestavěno deset Migů-31, nyní označovaných jako verze K.      

Ruský zbrojní průmysl navíc pracuje na Kinžalu podobné hypersonické střele, která by byla dostatečně malá na to, aby ji mohly nést do služby nastupující, supermanévrovatelností se vyznačující stroje páté generace pro vybudování vzdušné nadvlády Su-57, připomíná Episkopos. Podotýká, že zatím není známo, zda tato střela pro Su-57 bude jen zmenšenou verzí Kinžalu, nebo půjde o jinou hypersonickou střelu s podobnou výkonnostní charakteristikou.

Schopnost udeřit první  

V letošním roce bylo také oznámeno, že Rusko zvažuje vývoj ze země odpalovaných Kinžalů, coby odpovědi na dnes již realizovaný záměr Spojených států odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího dosahu, upozorňuje historik. Odkazuje na prohlášení ruského generála Jevgenije Bužinského, podle kterého bude modifikace existující technologie Kinžal pro pozemní odpalovací zařízení úměrně levnější a rychlejší než výzkum, vývoj a výroba zcela nových střel země-země a raket s plochou dráhou letu.

"Kinžal, který nyní slouží v ruském Jižním vojenském okruhu, je jednou z mnoha vlajkových zbraní odhalených během často zmiňovaného každoročního projevu ruského prezidenta Vladimira Putina o stavu země na začátku roku 2018," píše Episkopos. Připomíná, že Putinova řeč a následné ruské komentáře zdůrazňovaly, že Kinžal dosahuje hypersonické rychlosti a dokáže během letu manévrovat tak, že jej nedokáže zastavit žádný existující protivzdušný obranný systém.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

S údajným doletem dva až tři tisíce kilometrů má být Kinžal hlavním trumfem demonstrace ruské síly použitelné proti klíčové pozemní infrastruktuře a velkým námořním hladinovým cílům, jako jsou skupiny letadlových lodí, vysvětluje historik. Konstatuje, že spolu s chystaným hypersonickým kluzákem Avangard a těžkou termonukleární mezikontinentální balistickou raketou Sarmat odráží Kinžal podstatu nové ruské doktríny jaderného odstrašení.

V jádru této doktríny není snaha vyrovnat se celkové síle jaderného arzenálu NATO v nákladných, zbytečných závodech ve zbrojení, zdůrazňuje Episkopos. Podotýká, že namísto toho Rusko vyvíjí hrstku hypersonických nosičů, o kterých se domnívá, že mu do poloviny 20. let zajistí schopnost zasadit nepříteli prvotní úder.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama