Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl soud

Novinářka Světlana Prokopjevová podporovala terorismus, uvedl dnes soud ve městě Pskov na severozápadě Ruska. Za to jí vyměřil pokutu 500.000 rublů (164.300 Kč), informovala agentura Reuters. Proces s Prokopjevovou vzbudil kritiku ze strany jejích stoupenců, stejně jako ze strany aktivistů za lidská práva. Novinářka po oznámení rozsudku řekla, že se proti němu odvolá.

Světlana Prokopjevová
doporučujeme

Úřady Prokopjevovou stíhaly za její komentář k předloňskému sebevražednému atentátu na služebnu ruské tajné služby FSB v Archangelsku, při kterém zahynul sedmnáctiletý pachatel a tři důstojníci tajné služby utrpěli zranění.

Schvalování terorismu se podle obžaloby Prokopjevová dopustila tvrzením, že si Rusko teroristy "vychovalo samo". Mladík před útokem na sociálních sítích obvinil FSB z falšování vyšetřování soudních případů.

Prokurátor požadoval potrestat Prokopjevovou šesti lety vězení a čtyřletým zákazem profese. Za schvalování terorismu hrozí podle ruských zákonů až sedmileté vězení. Sama Prokopjevová proces označila za pokus o "atentát na svobodu slova v Rusku".

Prokopjevovou podpořilo více než 30 nezávislých ruských novinářů, proti trestnímu stíhání se ozvala také Evropské komise. Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch šlo o porušení práva na svobodu projevu nejen Prokopjevové, píše na svých internetových stránkách Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Prokopjevová dnes k soudu přišla v tričku s nápisem We Will Not Shut Up (Nebudeme držet hubu) a řekla, že "se nebojí kritizovat stát" a "říkat, že zástupci bezpečnostních složek se někdy pletou".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibylo nakažených koronavirem, na Ukrajině padly dva rekordy

07.08.2020 21:40 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5241 nových případů nákazy a 119 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to…

Tokio a Londýn chtějí návrh pobrexitové dohody o volném obchodu do srpna

07.08.2020 21:20 Británie a Japonsko se dohodly na klíčových aspektech pobrexitové smlouvy o volném obchodu. Návrh…

Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i…

07.08.2020 16:36 Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama