O vztazích s EU bude za Británii nově jednat vyjednavač

Britská vláda pověřila bývalého brexitového vyjednavače Davida Frosta, aby se ujal dalších jednání o budoucích vztazích s Evropskou unií. Ve funkci nahradí ministra Michaela Govea, informovala dnes agentura DPA.

Brexit
doporučujeme

Británie formálně opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel. Vzájemné vztahy mezi Spojeným královstvím a unijní sedmadvacítkou nyní upravuje dohoda uzavřená po vleklých jednáních na konci prosince.

Pětapadesátiletý Frost se funkce státního tajemníka pro budoucí vztahy Británie s EU chopí od března, vláda jej oficiálně jmenovala ve středu. Od Govea převezme mimo jiné vedení společného výboru, jehož úkolem je hodnotit pokroky v naplňování dohody o britském odchodu z EU.

Gove ve společném výboru spolupracoval s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. Hlavním sporným bodem se zde stala otázka Severního Irska, které v souladu s brexitovou dohodou zůstalo po odchodu Británie z EU de facto součástí unijního vnitřního trhu. Gove se jménem britské vlády snažil vyjednat odklad kontrol části zboží putujícího mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

Deník The Guardian uvedl, že u některých unijních diplomatů patrně vzbudí Frostovo jmenování rozpaky. Někdejší brexitový vyjednavač je znám svým svárlivým vystupováním a přímočarým stylem, který podle listu není příliš vhodný pro řešení citlivých politických témat, jako je otázka Severního Irska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama