OBSE: Donbaský konflikt si loni vyžádal smrt 19 civilistů

V loňském roce zemřelo v důsledku ozbrojených střetů ve východoukrajinském Donbasu devatenáct civilistů a 128 jich bylo zraněno. Na mezinárodní konferenci v Kyjevě to dnes řekl bývalý šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Martin Sajdik. Mezi mrtvými nejsou na rozdíl od předešlých let žádné děti.

Ukrajinská armáda
doporučujeme

Konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti trvá od jara 2014, podle údajů OSN si vyžádal přes 13.000 lidských životů. Počty vojáků, kteří loni na frontové linii padli, nyní Sajdik neuvedl.

Snižování počtu civilních obětí potvrzuje fakt, že v roce 2016 v Donbasu zemřelo 88 civilistů a dalších 354 bylo zraněno. Zabito bylo v tom roce šest dětí.

Zabránit dalším obětem je třeba zejména tím, že se regiony přilehlé k frontové linii zbaví min, upozornil rakouský diplomat. V čele mise OBSE jej v minulých dnech vystřídala Švýcarka Heidi Grauová.

K uvolnění napětí na východě Ukrajiny přispěl prosincový summit normandské skupiny, sdružující nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Znepřátelené strany si v několika etapách vyměnily zajatce, na svobodu se dostalo celkem 270 vězněných osob. O propuštění dalších se jedná. Přestřelky na frontové linii navzdory opakovaným pokusům o zastavení palby nicméně neustaly, o víkendu Kyjev ohlásil dva mrtvé vojáky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama