OBSE: Donbaský konflikt si loni vyžádal smrt 19 civilistů

V loňském roce zemřelo v důsledku ozbrojených střetů ve východoukrajinském Donbasu devatenáct civilistů a 128 jich bylo zraněno. Na mezinárodní konferenci v Kyjevě to dnes řekl bývalý šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Martin Sajdik. Mezi mrtvými nejsou na rozdíl od předešlých let žádné děti.

Konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti trvá od jara 2014, podle údajů OSN si vyžádal přes 13.000 lidských životů. Počty vojáků, kteří loni na frontové linii padli, nyní Sajdik neuvedl.

Snižování počtu civilních obětí potvrzuje fakt, že v roce 2016 v Donbasu zemřelo 88 civilistů a dalších 354 bylo zraněno. Zabito bylo v tom roce šest dětí.

Zabránit dalším obětem je třeba zejména tím, že se regiony přilehlé k frontové linii zbaví min, upozornil rakouský diplomat. V čele mise OBSE jej v minulých dnech vystřídala Švýcarka Heidi Grauová.

K uvolnění napětí na východě Ukrajiny přispěl prosincový summit normandské skupiny, sdružující nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Znepřátelené strany si v několika etapách vyměnily zajatce, na svobodu se dostalo celkem 270 vězněných osob. O propuštění dalších se jedná. Přestřelky na frontové linii navzdory opakovaným pokusům o zastavení palby nicméně neustaly, o víkendu Kyjev ohlásil dva mrtvé vojáky.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Donbass Doněck Luhanská lidová republika OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy