OBSE zřídila expertní misi pro vyšetření represí v Bělorusku

Sedmnáct členů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) včetně České republiky zřídilo nezávislou expertní misi, která má vyšetřit údajné porušování lidských práv během srpnových prezidentských voleb v Bělorusku. Informovalo o tom dnes dánské ministerstvo zahraničí.

Bělorusko, Minsk
doporučujeme

Expertní mise bude mít za cíl prověřit četné zprávy o porušování lidských práv před volbami z 9. srpna, během nich i v období po hlasování. Zpráva s výsledky vyšetřování bude zveřejněna do osmi týdnů, uvedlo dánské ministerstvo.

"Cílem mise je v zásadě dohnat běloruské úřady k zodpovědnosti za hrubé porušování práv běloruských občanů na svobodné a spravedlivé volby, základní svobody a fungující vládu práva," uvedl dánský ministr zahraničí Jeppe Kofod. "Expertní mise, doufejme, pomůže ukončit brutalitu a represe státních úřadů," dodal. Záměrem mise je podle něj vyvinout větší mezinárodní tlak na běloruský režim.

Misi OBSE podpořily kromě Dánska a Česka také Belgie, Kanada, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Británie a Spojené státy.

Po prezidentských volbách, které podle úřadů vyhrál s více než 80 procenty hlasů dlouholetý autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, propukly rozsáhlé protesty. Hodně Bělorusů pokládá výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Demonstrace, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují šestým týdnem. V neděli v Minsku proti Lukašenkovi znovu demonstrovaly desítky tisíc lidí.

OBSE sdružuje především evropské země, ale také asijské a severoamerické státy včetně Ruska a USA. Vznikla jako nástupce Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě fungující od 70. let minulého století. Snaží se přispívat k prevenci ozbrojených konfliktů a podporuje demokratické vládnutí. OBSE pravidelně vysílá své pozorovatele k volbám, monitoruje průběh válečných konfliktů a dohlíží na dodržování lidských práv. Mise OBSE pomáhají také s poválečnou obnovou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky žen opět demonstrovaly v Minsku proti Lukašenkovi

24.10.2020 20:51 Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského…

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama