Vakcína proti koronaviru měla chránit staré lidi. Možná u nich nebude fungovat

Vědci se domnívají, že pravděpodobná vakcína covid-19 nemusí být účinná u starších lidí, kteří jsou nejohroženější skupinou. Proto navrhují zaměřit očkování na jiné skupiny, převážně na děti.

Ilustrační foto
doporučujeme

„Někdy je možné chránit zranitelnou skupinu se zacílením na jinou,“ řekl Peter Openshaw, člen britské poradní skupiny Sněmovně lordů. Openshaw dodal, že tento týden zvažuje sepsání zprávy se zaměřením na různé skupiny v souvislosti s vakcínou proti covidu-19 a poukázal na fakt, že ve Velké Británii funguje plošná vakcinace proti chřipce u školou povinných dětí, čímž jsou chráněni i jejich prarodiče.

Imunolog Arne Akbar uvedl, že největší problém s očkováním u starších lidí souvisí s jejich imunitním systémem. Podle jeho slov se u starších lidí v těle objevují záněty více, a to i u zdravých jedinců. „Musíme pochopit, proč k těmto zánětům dochází a odkud se berou,“ uvedl Akbar a poukázal na možnost, že vakcinace pro starší populaci může být podpořena jiným lékem, například steroidem dexametazon, který podle jeho slov prokazatelně zachraňuje život pacientům s covid-19.

„Samotná vakcína může pomoci mladší populaci, a to je dobře, protože pokud nebudou mladí infikováni, virus nemůže nakazit starší skupinu,“ míní Akbar.

Oxfordská univerzita oznámila, že kandidátská vakcína prošla úspěšně dvěma zkouškami u prasat a vědci zjistili, že v případě dvou dávek se protilátky významně zvýšili, uvádí deník Guardian.

Sára Gilbertová, která se zabývá vývojem vakcíny právě na Oxfordské univerzitě, sdělila, že žádná ze 140 vakcín nebude dokonalá, ale argumentovala, že užitečná vakcína nemusí být 100% efektivní. „I s přesností na 50 % bychom mohli udat směr v ochraně obyvatelstva,“ konstatovala Gilbertová a dodala, že v případě nutnosti lze kombinovat i několik vakcín.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I mladí lidé jsou náchylní k těžkému průběhu covidu-19. Vědci už znají…

15.07.2020 22:12 Aktualizováno Pandemie covid-19 zapříčinila úmrtí více než půl miliónů lidí po celém světě. Statistiky od února…

Měsíc je mladší, než jsme si původně mysleli, tvrdí vědci

15.07.2020 15:45 Jediná známá přirozená družice Země je vzdálená téměř 400 tisíc kilometrů a její průměr je…

Covid-19 ovlivňuje i činnost srdce. Pacientům často funguje abnormálně

15.07.2020 10:32 Nálezy nové globální studie uvádějí, že jeden ze sedmi vyšetřených pacientů s covid-19 vykazoval…

Studie: Na konci století bude na Zemi méně lidí, než očekává OSN

15.07.2020 08:58 Ve druhé polovině století ubude na světě obyvatel a v roce 2100 by na planetě mělo žít kolem 8,8…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama