Odhalený Lenin a Stalin na portrétu. Komunista má o oslavách jasno

Poslanec ruských komunistů Nikolaj Charitonov dnes v dolní komoře parlamentu navrhl, aby se květnová přehlídka v Moskvě k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce konala bez zakrytého mauzolea vůdce bolševické revoluce Lenina. Krom toho chce na Rudém náměstí vyvěsit portrét diktátora Stalina. Poslanci návrh teprve proberou, informovala agentura TASS.

Vladimír Iljič Lenin
doporučujeme

"Zakažme usnesením Státní dumy zakrýt během přehlídky mauzoleum a našim dnešním vedoucím představitelům státu (nařiďme), aby přehlídce společně s hosty přihlíželi z mauzolea. A na (budově obchodního domu) GUMu vyvěsit portrét vrchního velitele Josifa Vissarionoviče Stalina. Bude to poděkování našim otcům a dědům," citoval TASS návrh Charitonova.

Předseda dumy Vjačeslav Volodin zákonodárci slíbil, že jeho iniciativu projedná příslušný parlamentní výbor a poslanecké frakce. "K této otázce se vrátíme, posoudíme ji v radě Státní dumy," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin už pozval na oslavy jubilea řadu zahraničních státníků. Otázkou tedy je, zda by vojenská přehlídka pořádaná pod portrétem Stalina, jemuž je leckde přičítána i spoluodpovědnost za rozpoutání druhé světové války, byla pro západní představitele přijatelná. Pozvání již přijal například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Jeho americký protějšek Donald Trump v listopadu uvedl, že svoji účast na oslavách zvažuje. Český prezident Miloš Zeman sice pozvání do Ruska nejdříve přijal, loni v prosinci však dal najevo, že kvůli sporu mezi Moskvou a Prahou o zařazení 21. srpna mezi české památné dny zvažuje, zda cestu nezruší. Prý se ale přiklání spíše k tomu, že tam pojede a Rusy vyzve, aby "obrátili list".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina hlásí další rekordní nárůst počtu nakažených

13.08.2020 09:29 Ukrajina zaznamenala další rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem, za uplynulý den…

Lékaři podpořili demonstrující Bělorusy. Nositelka Nobelovky vyzvala…

13.08.2020 08:37 I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti…

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama