Odhalený Lenin a Stalin na portrétu. Komunista má o oslavách jasno

Poslanec ruských komunistů Nikolaj Charitonov dnes v dolní komoře parlamentu navrhl, aby se květnová přehlídka v Moskvě k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce konala bez zakrytého mauzolea vůdce bolševické revoluce Lenina. Krom toho chce na Rudém náměstí vyvěsit portrét diktátora Stalina. Poslanci návrh teprve proberou, informovala agentura TASS.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Vladimír Iljič Lenin
doporučujeme

"Zakažme usnesením Státní dumy zakrýt během přehlídky mauzoleum a našim dnešním vedoucím představitelům státu (nařiďme), aby přehlídce společně s hosty přihlíželi z mauzolea. A na (budově obchodního domu) GUMu vyvěsit portrét vrchního velitele Josifa Vissarionoviče Stalina. Bude to poděkování našim otcům a dědům," citoval TASS návrh Charitonova.

Předseda dumy Vjačeslav Volodin zákonodárci slíbil, že jeho iniciativu projedná příslušný parlamentní výbor a poslanecké frakce. "K této otázce se vrátíme, posoudíme ji v radě Státní dumy," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin už pozval na oslavy jubilea řadu zahraničních státníků. Otázkou tedy je, zda by vojenská přehlídka pořádaná pod portrétem Stalina, jemuž je leckde přičítána i spoluodpovědnost za rozpoutání druhé světové války, byla pro západní představitele přijatelná. Pozvání již přijal například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Jeho americký protějšek Donald Trump v listopadu uvedl, že svoji účast na oslavách zvažuje. Český prezident Miloš Zeman sice pozvání do Ruska nejdříve přijal, loni v prosinci však dal najevo, že kvůli sporu mezi Moskvou a Prahou o zařazení 21. srpna mezi české památné dny zvažuje, zda cestu nezruší. Prý se ale přiklání spíše k tomu, že tam pojede a Rusy vyzve, aby "obrátili list".

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

25.01.2020 13:00 Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se…

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama