Odhalený Lenin a Stalin na portrétu. Komunista má o oslavách jasno

Poslanec ruských komunistů Nikolaj Charitonov dnes v dolní komoře parlamentu navrhl, aby se květnová přehlídka v Moskvě k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce konala bez zakrytého mauzolea vůdce bolševické revoluce Lenina. Krom toho chce na Rudém náměstí vyvěsit portrét diktátora Stalina. Poslanci návrh teprve proberou, informovala agentura TASS.

Vladimír Iljič Lenin
doporučujeme

"Zakažme usnesením Státní dumy zakrýt během přehlídky mauzoleum a našim dnešním vedoucím představitelům státu (nařiďme), aby přehlídce společně s hosty přihlíželi z mauzolea. A na (budově obchodního domu) GUMu vyvěsit portrét vrchního velitele Josifa Vissarionoviče Stalina. Bude to poděkování našim otcům a dědům," citoval TASS návrh Charitonova.

Předseda dumy Vjačeslav Volodin zákonodárci slíbil, že jeho iniciativu projedná příslušný parlamentní výbor a poslanecké frakce. "K této otázce se vrátíme, posoudíme ji v radě Státní dumy," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin už pozval na oslavy jubilea řadu zahraničních státníků. Otázkou tedy je, zda by vojenská přehlídka pořádaná pod portrétem Stalina, jemuž je leckde přičítána i spoluodpovědnost za rozpoutání druhé světové války, byla pro západní představitele přijatelná. Pozvání již přijal například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Jeho americký protějšek Donald Trump v listopadu uvedl, že svoji účast na oslavách zvažuje. Český prezident Miloš Zeman sice pozvání do Ruska nejdříve přijal, loni v prosinci však dal najevo, že kvůli sporu mezi Moskvou a Prahou o zařazení 21. srpna mezi české památné dny zvažuje, zda cestu nezruší. Prý se ale přiklání spíše k tomu, že tam pojede a Rusy vyzve, aby "obrátili list".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama