Odhalený Lenin a Stalin na portrétu. Komunista má o oslavách jasno

Poslanec ruských komunistů Nikolaj Charitonov dnes v dolní komoře parlamentu navrhl, aby se květnová přehlídka v Moskvě k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce konala bez zakrytého mauzolea vůdce bolševické revoluce Lenina. Krom toho chce na Rudém náměstí vyvěsit portrét diktátora Stalina. Poslanci návrh teprve proberou, informovala agentura TASS.

Vladimír Iljič Lenin
doporučujeme

"Zakažme usnesením Státní dumy zakrýt během přehlídky mauzoleum a našim dnešním vedoucím představitelům státu (nařiďme), aby přehlídce společně s hosty přihlíželi z mauzolea. A na (budově obchodního domu) GUMu vyvěsit portrét vrchního velitele Josifa Vissarionoviče Stalina. Bude to poděkování našim otcům a dědům," citoval TASS návrh Charitonova.

Předseda dumy Vjačeslav Volodin zákonodárci slíbil, že jeho iniciativu projedná příslušný parlamentní výbor a poslanecké frakce. "K této otázce se vrátíme, posoudíme ji v radě Státní dumy," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin už pozval na oslavy jubilea řadu zahraničních státníků. Otázkou tedy je, zda by vojenská přehlídka pořádaná pod portrétem Stalina, jemuž je leckde přičítána i spoluodpovědnost za rozpoutání druhé světové války, byla pro západní představitele přijatelná. Pozvání již přijal například francouzský prezident Emmanuel Macron.

Jeho americký protějšek Donald Trump v listopadu uvedl, že svoji účast na oslavách zvažuje. Český prezident Miloš Zeman sice pozvání do Ruska nejdříve přijal, loni v prosinci však dal najevo, že kvůli sporu mezi Moskvou a Prahou o zařazení 21. srpna mezi české památné dny zvažuje, zda cestu nezruší. Prý se ale přiklání spíše k tomu, že tam pojede a Rusy vyzve, aby "obrátili list".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Bělorusku: Lukašenko míří k šestému mandátu, nespokojenost s jeho…

07.08.2020 10:10 Bělorusko v neděli čekají prezidentské volby, ve kterých se autoritářský šéf státu Alexandr…

Ruský soud udělil tresty vězení v údajně vykonstruované kauze

06.08.2020 20:09 Moskevský soud dnes odsoudil sedm mladých Rusů a Rusek "za extremismus" k trestům až k sedmi letům…

Norsko obnovilo povinnost karantény pro osoby přijíždějící z ČR

06.08.2020 17:07 Lidé přijíždějící z České republiky do Norska budou muset po vstupu do této severské země strávit…

Bělorusko podle Lukašenka zadrželo před volbami americké občany

06.08.2020 15:53 Krátce před prezidentskými volbami v Bělorusku byli zadrženi lidé s americkým pasem, kteří mají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama