58. den války: Rusko oznámilo cíle "druhé fáze vojenské operace" na Ukrajině

Moskva chce plně ovládnout Donbas a jih Ukrajiny, řekl dnes jeden z ruských generálů. Podle Kyjeva tím Rusko popřelo svá předchozí prohlášení, že nemá územní ambice a prokázalo úmysl Ukrajinu okupovat. V plánech Moskvy je podle generála i vytvoření spojnice mezi Ruskem a separatistickým Podněstřím v Moldavsku. Kišiněv si kvůli těmto výrokům předvolal ruského velvyslance.

Ruská armáda, ilustrační foto

Stručný přehled pátečních událostí:

Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, jeho výzvu na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ale přímo nevyslyšel. Kreml následně oznámil, že Putina příští týden v Moskvě navštíví generální tajemník OSN António Guterres.

"Po zahájení druhé fáze speciální operace, která začala doslova před dvěma dny, je jedním z úkolů ruské armády nastolit plnou kontrolu nad Donbasem a jižní Ukrajinou," řekl dnes podle agentury TASS generálmajor Rustam Minněkajev. Kontrola jižních oblastí Ukrajiny podle něj představuje další spojnici s neuznávanou proruskou republikou Podněstří.

Tento záměr ostře odsoudilo jak ukrajinské ministerstvo obrany, podle kterého se jedná o ukázku ruského imperialismu, tak moldavská diplomacie, která Moskvu vyzvala, aby respektovala neutralitu Moldavska.

Válka na Ukrajině trvá už 58 dní. Největší pozornost si v posledních dnech vysloužilo obléhání jihoukrajinského přístavu Mariupol, kde ruským silám stále podle všeho odolávají ukrajinské jednotky i civilisté v areálu oceláren Azovstal. Putin ve čtvrtek nařídil jejich blokádu místo útoku a podle britského ministerstva obrany tak učinil patrně proto, aby uvolnil síly pro boje jinde na východě Ukrajiny. Civilisté ve zničeném Mariupolu se ale ani dnes nedočkali evakuace, Kyjev totiž kvůli nebezpečím na silnicích nedohodl žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Ruskou invazi na Ukrajinu již téměř od počátku provázejí snahy o vyjednání příměří. Ruský šéfvyjednávač Vladimir Medinskij potvrdil, že dnes několikrát dlouze jednal se svým ukrajinským protějškem. Stalo se tak poté, co si šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov postěžoval, že rusko-ukrajinská jednání přešlapují na místě a Moskva ještě nedostala odpověď na své návrhy; Kyjev asi rozhovory nepotřebuje, poznamenal Lavrov. Michelův návrh na jednání na nejvyšší úrovni dnes Kreml odbyl s tím, že případné setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny závisí na výsledcích mírových hovorů.

Slovinský premiér Eduard Heger se dnes vyslovil pro stupňování sankcí vůči Rusku, stejný názor má podle něj také Polsko. Předseda slovenského kabinetu po jednání se svým polským protějškem také vyjádřil zklamání nad přístupem Maďarska ve vztahu k Ukrajině.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v rozhovoru s magazínem Spiegel uvedl, že německá armáda z velké části vyčerpala možnosti dodávat další zbraně ze svých zásob na Ukrajinu. Berlín je opakovaně terčem kritiky za to, že Kyjevu neposkytuje větší pomoc. Scholz v rozhovoru argumentuje i tím, že chce za každou cenu zabránit konfliktu mezi NATO a Ruskem, možné třetí světové válce.

Papež František v rozhovoru s argentinským listem La Nación uvedl, že nepojede na Ukrajinu ani se nesetká s lídrem ruské pravoslavné církve, moskevským patriarchou Kirillem, který ruskou invazi na Ukrajině podporuje.

Británie příští týden opět otevře své velvyslanectví v Kyjevě. Britská policie dnes oznámila, že shromažďuje důkazy poté, co obdržela asi 50 oznámení o údajných válečných zločinech během ruské invaze na Ukrajinu. Do napadené země vyslalo například Slovensko policisty, kteří budou podezření na válečné zločiny mapovat.

On-line přenos:

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" Kasparova a Chodorkovského

21.05.2022 04:27 Ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" šachového velmistra Garriho…

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

21.05.2022 04:21 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas…

20.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Kybernetická agrese podle Putina selhala, stejně jako sankční nátlak

20.05.2022 19:06 Aktualizováno Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident…

Ukrajině přislíbily státy G7 další miliardy dolarů

20.05.2022 15:09 Skupina sedmi velkých ekonomik G7 podpoří ukrajinský rozpočet 9,5 miliardou dolarů (221,5 miliardy…

Ruský voják u soudu v Kyjevě řekl, že zabití ukrajinského civilisty lituje

20.05.2022 13:58 Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty dnes u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu…

Bývalý německý kancléř Schröder se rozhodl opustit ruskou Rosněfť

20.05.2022 13:50 Aktualizováno Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné…

Útočník v Norsku pobodal nejméně čtyři lidi, jednoho těžce ranil

20.05.2022 12:15 Aktualizováno Útočník na jihovýchodě Norska pobodal nejméně čtyři lidi, jeden je raněný těžce, tři lehce.…

Rusko zvažuje zrušení věkových omezení pro zájemce o vojnu

20.05.2022 11:24 Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového…

Nové důkazy prokazují zabíjení civilistů ruskými vojáky v Buči

20.05.2022 10:55 Na dvou videích jsou vidět ruští výsadkáři, jak vedou s namířenými zbraněmi několik mužů ulicí…

Související:

Právě se děje

reklama