Oprava Big Benu se prodraží. Průzkum odhalil další škody na londýnské ikoně

Oprava věže Westminsterského paláce v Londýně, ve které visí slavný zvon zvaný Big Ben, bude dražší asi o 18,6 milionu liber (552 milionů Kč). Po bližším ohledání z lešení odborníci zjistili, že poškození Alžbětiny věže je mnohem větší, než se původně myslelo. Škody na věži, která je součástí sídla britského parlamentu, způsobily mimo jiné německé nálety za druhé světové války.

Přidejte svůj názor

Londýn
doporučujeme

Původně se náklady na opravu Alžbětiny věže odhadovaly na 61,1 milionu liber (1,8 miliardy Kč). Odborníci ale po průzkumu z lešení zjistili, že na důkladnou obnovu bude nutné vynaložit 79,7 milionu liber (2,4 miliardy Kč).

"Před tím, než jsme postavili lešení, nebylo možné plně posoudit rozsah škod na věži," řekl dnes hlavní správce Westminsterského paláce Ian Ailles.

Podle něj se při bližším průzkumu zjistilo například to, že škody způsobené bombardováním za druhé světové války, jsou mnohem větší, než se myslelo. Věž samotná sice po německém náletu z května 1941 zůstala stát, poškozena byla ale její střecha a ciferník hodin. Nepříznivě se na věži promítlo také znečištěné ovzduší, ve zvonici se našel i azbest.

zdroj: YouTube

Nákladná rekonstrukce 96 metrů vysoké Alžbětiny věže z 19. století by navzdory vyšším nákladů měla skončit v plánovaném termínu, tedy příští rok. Opravovat se začala již v roce 2017 a kvůli bezpečnosti dělníků tehdy přestal odbíjet i slavný Velký zvon, kterému se přezdívá Big Ben. V poslední době bil jen výjimečně, například na Silvestra. Odchod Británie z Evropské unie 31. ledna naopak svým zvukem 13tunový zvon nedoprovodil.

Oprava Alžbětiny věže, která nese od roku 2012 jméno současné britské panovnice, je první fází celkové rekonstrukce Westminsterského paláce. Opravy zbylých částí rozsáhlé budovy by měly začít kolem roku 2025. Náklady se odhadují na čtyři miliardy liber (119 miliard Kč). Rekonstrukce bude tak rozsáhlá, že kvůli ní budou muset načas své sídlo opustit obě komory britského parlamentu - Dolní sněmovna i Sněmovna lordů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 19:22 Aktualizováno V londýnské mešitě byl dnes odpoledne pobodán starší muž, podle mešity muezzin. Byl převezen se…

Ukrajinské městečko odmítá karanténu pro ohrožené koronavirem

20.02.2020 19:20 Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary v Poltavské oblasti zpráva, že v…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama