OSN: Pravicoví extremisté se stávají nadnárodní hrozbou

Neonacisté a pravicoví extremisté, kteří věří v nadřazenost bílé rasy, se stávají "nadnárodní hrozbou", uvedl dnes na zahájení zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) generální tajemník OSN António Guterres. Tato uskupení podle něj získávají stále víc podporovatelů, informovala agentura Reuters.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Hnutí, která prosazují nadřazenost bílé rasy, a neonacistická hnutí jsou něčím více, než jen hrozbou vnitřního terorismu. Stávají se nadnárodní hrozbou," uvedl Guterres v Ženevě. "Tato extremistická hnutí jsou největší vnitřní bezpečnostní hrozbou v několika zemích," dodal šéf OSN, aniž by státy konkrétně jmenoval.

Reuters však připomíná například Spojené státy, kde během čtyř let administrativy exprezidenta Donalda Trumpa rostlo rasové napětí. Situace se vystupňovala 6. ledna, kdy skupina Trumpových příznivců vtrhla do sídla Kongresu ve Washingtonu. Trumpův nástupce Joe Biden výtržníky později označil za "gaunery, vzbouřence, politické extremisty a příznivce teorie o nadřazenosti bílé rasy".

Podle Guterrese mají nenávistné skupiny často podporu lidí zastávajících zodpovědné pozice, což "bylo ještě nedávno nepředstavitelné" Vyzval ke koordinovanému boji proti takovým uskupením.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová má 18. března radě, která bude zasedat čtyři týdny, představit výsledky vyšetřování o systematickém rasismu. Rezoluci, která komisařce uložila do roka vypracovat zprávu o rasismu ve světě, loni navrhly africké státy a přijalo ji všech 47 členských zemí UNHRC. V pozadí rezoluce stála smrt černocha George Floyda, kterého koncem loňského května při zatýkání udusil bělošský policista a která vyvolala vlnu demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích světa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama