OSN: Venezuelský režim se dopouštěl zločinů proti lidskosti

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, členové venezuelské vlády a bezpečnostní síly se dopustili zločinů proti lidskosti, včetně zabíjení a mučení. Uvedli to dnes v Ženevě nezávislí vyšetřovatelé ve zprávě, kterou si loni nechala vypracovat Rada OSN pro lidská práva (UNHRC).

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

Experti vydali podle agentury AP ostře kritickou podrobnou zprávu, podle níž by lidé odpovědní za zločiny měli být hnáni k odpovědnosti. Mezi zmiňovanými zločiny zpráva mimo jiné uvádí mimosoudní popravy, vynucená zmizení, svévolné zadržování nebo mučení.

Zprávu si loni zadala 47členná Rada OSN pro lidská práva (UNHRC). Pověření experti ukázali na téměř 3000 vyšetřovaných případech, že Maduro a jeho ministři obrany a vnitra věděli o zločinech, které páchaly bezpečnostní síly a tajné služby.

Zpráva dále uvádí, že vysoce postavení představitelé jsou odpovědní, protože mají moc a kontrolu nad bezpečnostními silami a úřady.

Dnešní zpráva podle AP pravděpodobně posílí kritiku Madurovy vlády uvnitř země i ze světa. Venezuela se přitom potýká s nezvládanou inflací, násilnostmi a exodem milionů obyvatel, kteří utekli do sousedních zemí po chaosu, do něhož se jihoamerická země propadla poté, co se Maduro v roce 2013 dostal k moci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama