EU se otevírá okolnímu světu. Připravila seznam povolených zemí

Na rozdíl od USA, kde je situace s epidemií koronaviru stále vážná, se EU pomalu probouzí k životu a bruselští úředníci už mají připravený seznam kritérií, na základě nichž se po uvolnění režimu na vnějších hranicích Schengenu 1. července otevře vybraným třetím zemím.

Mezi EU a mimounijními zeměmi by se měl obnovit volný pohyb podle epidemiologické situace. Bude-li v daném státě počet nakažených na 100 tisíc obyvatel stejný nebo nižší, než je evropský průměr, pak by jeho občané mohli do Evropy bez omezení. Alespoň tak informovali tři diplomaté server POLITICO. Roli bude hrát i spolehlivost oficiálních statistik.

První vlna by měla zahrnovat 19 zemí: Alžírsko, Andorra, Austrálie, Kanada, Gruzie, Japonsko, Monako, Černá Hora, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, San Marino, Srbsko, Jižní Korea, Thajsko, Tunisko, Uruguay, Vatikán a Čína.

Režim otevírání hranic bude vycházet ze zásady reciprocity, tedy vzájemnosti. Aby se EU otevřela dané třetí zemi, musí i ta být bez omezení přístupná evropským občanům. Například Čína by díky tomu mohla být přístupná už před 1. červencem. Spojené státy, které jsou nákazou nejvíce zasažené, na seznamu nefigurují.

Washington sice s EU vede debaty o případném budoucím znovuobnovení spojení, ale zatím se s ním nepočítá. Na seznamech zemí, vůči nimž by se měl režim postupně uvolňovat, USA vůbec nefigurují. Podobně jako je tomu v případě evropského semaforu by se měl i seznam povolených třetích zemí v řádu týdnů aktualizovat.

Ačkoliv mají jednotlivé členské země pravomoc se samy rozhodovat, vůči kterým mimounijním státům se otevřou, Brusel stále tlačí na jednotný a koordinovaný přístup. Jednotlivé státy by měly dát svůj souhlas během sobotního večera. V případě souhlasu budou daná celoevropská kritéria platit, ještě než se stanou účinnými.

V dalším dokumentu se nachází také seznam důvodů cestování, které by umožnilo vstup na území EU všem občanům světa bez ohledu na to, zda pocházejí z povolené země. Jednat by se například mělo o cestování za účelem práce, výkonu diplomacie, tranzitu, získání azylu a jiné mezinárodní ochrany, studenty apod.

Související

Více souvisejících

cestování EU (Evropská unie) schengen Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy