Pandemie covid-19: Rusko je třetím nejvíc zasaženým státem na světě

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že od úterý v Rusku končí období pracovního klidu zavedené v březnu kvůli šíření koronavirové infekce. Zároveň začíná pozvolná etapa postupného uvolňování restrikcí. Šéf Kremlu o tomto kroku dnes informoval, i když krizový štáb dopoledne ohlásil rekordní přírůstek nakažených za předchozí den.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Infekce se za neděli potvrdila u dalších 11.656 lidí, což je nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Celkem se od propuknutí pandemie nakazilo 221.344 osob. Rusko se tím dostalo na třetí místo v žebříčku států nejhůře zasažených covidem-19, uvádí podle svých propočtů tisková agentura TASS. Vyšší počet infikovaných evidují pouze Španělsko a Spojené státy.

Putin prohlásil, že 11. květnem končí režim nepracovních dnů pro všechny podniky v zemi a od úterý je nezbytné vytvořit podmínky pro obnovení práce především v základních odvětvích ekonomiky. Nicméně gubernátoři mohou činnost podniků regulovat ve svých regionech podle aktuální epidemiologické situace.

Prezident zároveň sdělil, že začíná etapa zmírňování přijatých restriktivních opatření, avšak upozornil, že toto období bude pozvolné. Bylo by nebezpečně neuvážené pospíchat se zrušením omezení, "je třeba projít mezi Skyllou a Charybdou", řekl Putin podle agentury TASS s narážkou na nebezpečné mořské příšery z řeckých bájí. "Musí se postupovat postupně, opatrně, krok za krokem," zdůraznil.

V počtu nakažených Rusko s dnešní bilancí překonalo Itálii a Británii: obě tyto země evidují přes 219.000 případů nákazy. Druhé Španělsko nyní Ruskou federaci překonává o méně než 3000 nakažených. Ani jedna z uvedených evropských zemí však ještě nezveřejnila dnešní statistiky, nových infekcí v nich však oproti Rusku přibývá o poznání pomaleji.

Spojené státy, které jsou nejpostiženější zemí světa, evidují 1,3 milionu potvrzených případů.

Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Rusku i přes vysoké počty infekcí zůstává relativně nízký. K dnešnímu dni úřady evidují celkem 2009 úmrtí, v neděli jich registrovaly 1915. USA mají přes 79.000 mrtvých.

Ruská federace podle agentury AFP trvá na tom, že stabilně vysoké denní přírůstky nakažených jsou výsledkem většího množství provedených testů. Tempo šíření viru v zemi proto podle ruských úřadů neodpovídá nárůstu nových případů. S touto interpretací však někteří Rusové i zahraniční pozorovatelé nesouhlasí.

Nejhůře zasaženou oblastí v rozlehlé zemi s více než 144 miliony obyvatel zůstává region metropole Moskvy. Tamní úřady minulý týden prodloužily omezení volného pohybu osob do 31. května a Moskvanům uložily povinnost nosit v obchodech a v hromadné dopravě roušky.

Loading...
Vstupte do diskuze (57)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kremlu vadí ukrajinská PC hra s Hitlerem v Moskvě

03.06.2020 15:55 Kreml dnes obvinil ukrajinskou firmu vyvíjející počítačové hry z glorifikace nacismu. Rozzlobila…

Británie podle Johnsona přijme hongkongské občany, bude-li to potřeba

03.06.2020 13:49 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Británie je připravená pomoci hongkongským občanům a téměř…

Rusko hlásí druhý den po sobě víc uzdravených než nakažených

03.06.2020 10:59 V Rusku se v úterý už druhý den za sebou uzdravilo víc lidí s nemocí covid-19, než se koronavirem…

Rusko mění taktiku. Špatné zprávy se publikují v noci

03.06.2020 08:44 Ruské úřady začaly zveřejňovat statistické údaje až pozdě v noci, protože vláda si nepřeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy