Covid-19 tvrdě zasáhl ruské zdravotnictví. Sanitky nemá kdo obsluhovat

Na konci 24hodinové směny si Ruzanna Kirakosjanová uvědomila, že má vysokou horečku. Proto se tato 47letá zdravotnická záchranářka z města Možajsk v Moskevské oblasti rozhodla, že je čas zůstat doma. Předtím o tomto kroku nemohla rozhodnout, protože nikdo z její stanice záchranné služby nebyl ani jednou testován na přítomnost koronaviru, napsal server The Moscow Times.

Ilustrační foto
doporučujeme

Při plném počtu zaměstnanců má její stanice sedm záchranářských brigád. Na konci minulého týdne ale měli jen dvě a půl brigády. "Máme řidiče sanitek, ale nezbyli žádní záchranáři, kteří by v nich mohli jezdit," dodala Kirakosjanová.

Počet nakažených i obětí v Rusku každým dnem stoupá a zdravotní systém v nejlidnatějších oblastech je zatížený na maximum. A možná nejvíce to platí právě pro záchrannou službu a sanitky.

Během uplynulého týdne se posádky sanitek objevovaly opakovaně v ruských sdělovacích prostředcích, které je líčí jako "stoické hrdiny bojující proti pandemii". Poděkování se dočkali také od prezidenta Vladimira Putina. A jeden ze záchranářů v rozhovoru pro tiskovou agenturu RIA Novosti prohlásil: "Potřebujeme jen trochu trpělivosti a všechno bude zase v pořádku."

Ovšem záchranáři a zdravotníci z posádek sanitek z Moskevské oblasti, s nimiž mluvili novináři listu The Moscow Times, popisovali sílící malomyslnost a pocit bezmoci ve svých řadách. Podle neoficiálních lékařských údajů už s nákazou koronavirem v Rusku zemřelo devět zaměstnanců záchranné služby.

"Hrozně se bojím," přiznal 49letý řidič sanitky Dimitrij z města Krasnogorsk, který si nepřál uvést své příjmení. "Zrovna dneska ráno museli připojit na plicní ventilátor jednoho z našich řidičů."

Záchranáři si také stěžují, že je oficiální činitelé nechali na holičkách navzdory slibům, že jim pomohou. Minulý měsíc Putin slíbil deset miliard rublů (asi 3,3 miliardy korun) v podobě měsíčních bonusů pro zdravotníky. Valná většina těch, s nimiž mluvil list The Moscow Times, ale neviděla ani rubl.

"Nikdo se o nás nestará," řekla Kirakosjanová. "Upřímně řečeno, nečekáme na peníze. Naslibovali nám toho spoustu - včetně toho, že budeme jednou týdně všichni testováni na koronavirus."

Zaměstnanci zdravotní záchranné služby v Moskevské oblasti uvádějí, že nedostatek ochranných prostředků může za to, že se spousta z nich nakazila koronavirem. Většina z nich dodává, že si sami koupili ochranné obleky pro stavební dělníky v řetězci obchodů s potřebami pro stavbu a domácnost Leroy Merlin, které po směně dezinfikují bělidlem a suší přímo na záchranných stanicích.

Státní televizní stanice Moskva 24 ovšem nabízí úplně jiný obrázek. V jejím vysílání se minulý týden objevili tři záchranáři v dokonalém ochranném obleku.

"Problém je, že takových máme jen pár v celé oblasti," řekla Jevgenija Bogatyrjová, 33letá zdravotní záchranářka z města Koroljov v Moskevské oblasti, která se na natáčení podílela. "Řekla jsem jim to, ale samozřejmě to vystřihli," dodala.

Bogatyrjová, která je zástupkyní místní nezávislé odborové organizace zaměstnanců zdravotní záchranné služby Dějstvije (Akce), uvedla, že každý den přijímá telefonáty od nemocných zaměstnanců. Hlásí jí symptomy horečky a dýchací problémy, kvůli kterým nemohou pracovat. S neustále nižším počtem lidí, kteří mohou nastoupit na směny, je práce čím dál tím obtížnější pro ty zbylé.

"Ještě ani nejsme na vrcholu (nákazy) a každá brigáda řeší v nejlepším případě 25 případů za 24 hodin. Žertujeme, že jestli nás nezabije virus, zabije nás vyčerpání," řekla Bogatyrjová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AFP: Ukrajina se stává internetovým obchodem s dětmi

11.07.2020 10:13 Argentinka Andrea Viezová pláče radostí: po devíti letech zoufalství a naděje totiž drží v náručí…

Za pokus o krádež Magny charty půjde muž na čtyři roky do vězení

11.07.2020 07:31 Na čtyři roky poslal v pátek britský soud do vězení muže, který se v roce 2018 pokusil ukrást z…

Počet nakažených rekordně stoupá. Za den se nakazilo téměř čtvrt milionu…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy…

Rusko a Čína opět vetovaly v RB OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

10.07.2020 20:41 Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další návrh rezoluce o prodloužení přeshraniční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy