Pandemie stála až třikrát více životů, než uvádějí statistiky, tvrdí WHO

Pandemie covidu-19 si podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala dvakrát až třikrát více obětí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Vlády jednotlivých zemí dosud WHO nahlásily 3,4 milionu úmrtí po nákaze koronavirem. Experti organizace dnes v Ženevě uvedli, že řada dalších lidí zemřela na nepřímé následky pandemie, informovala agentura DPA.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

WHO zároveň zveřejnila svůj první odhad nadúmrtnosti za rok 2020, kterou je možné přičíst pandemii. Podle ní v tomto roce zemřely zhruba tři miliony lidí, což je 1,7krát více než oficiálně nahlášených 1,8 milionu úmrtí.

Organizace považuje svůj odhad ještě za velice konzervativní, neboť jí podrobná data předala zatím pouze Evropa a země na americkém kontinentu, řekl agentuře DPA statistik WHO William Msemburi. S ohledem na dosud chybějící čísla ze silně postižených zemí, jako je Indie, lze podle něj očekávat, že skutečný počet obětí nákazy bude dvakrát až třikrát vyšší.

Odhad WHO zahrnuje také osoby, které zemřely v důsledku přetížení zdravotnických systémů, socioekonomických důsledků koronavirové krize nebo psychických problémů spojených s pandemií.

"Kvůli složité situaci v některých zemích se pacientům nedostalo lékařské péče jejich stávajících nemocí. Lékaři upřednostňovali pacienty s koronavirem, což bylo na úkor mnoha dalších pacientů," řekl Msemburi.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama