Papež František běduje. Během kázání odsoudil viníky požárů v Amazonii

Papež František dnes v kázání na úvod zvláštní biskupské synody odsoudil požáry, jako byl nedávno například ten v Amazonii, které podle něj propukají kvůli "zájmům, jež ničí". Synoda je zaměřená na situaci katolické církve v oblasti Amazonie.

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
doporučujeme

"Oheň zažehnutý zájmy, které ničí, jako byl ten, co nedávno zdevastoval Amazonii, není tím ohněm z evangelia," uvedl podle agentury AFP papež. Tento druh ohně má podle něj za cíl "spálit různorodost a dát jednotnou podobu všemu".

Papež podle AP svým způsobem synodu zahájil již minulý rok, když při setkání s domorodými obyvateli v Peru kritizoval spotřebitelskou chamtivost. Ta podle něj ničí deštné pralesy v Amazonii a tím i jejich původní obyvatelstvo.

Jihoameričtí biskupové mají během tří týdnů rozhodnout, zda by připustili možnost, aby se v odlehlých oblastech mohli stát kněžími i muži s rodinami, což by pro církev znamenalo odklon od staletí trvající tradice kněžského celibátu. Věřící v Amazonii se totiž v současné době často musejí kvůli nedostatku kněží obejít bez zpovědi, bohoslužeb i svátostí dlouhé měsíce a svěcení ženatých mužů by mohlo situaci zlepšit.

Pro část vysoce postavených představitelů katolické církve by ale takový krok byl naprosto nepřijatelný, napsala AP.

Vatikán už v červnu v pracovním dokumentu týkajícím se programu synody uvedl, že biskupové by se měli vyjádřit k "možnosti kněžského svěcení v nejodlehlejších oblastech regionu pro starší muže, nejlépe ctěné členy komunity domorodého původu, i když mají stálou rodinu".

Možnost prolomení pravidla kněžského celibátu, které nevylučuje ani papež František, ale v církvi vzbuzuje i obrovskou kritiku. Podle některých by se svěcení ženatých mužů mohlo stát precedentem a rozšířit se i mimo oblasti s nedostatkem kněží.

"Musíme přemýšlet nad tím, zda to, jak jsou v církvi začleněny kněžské úřady a jak se muži a ženy na činnosti církve podílejí, má zůstat neměnné, anebo jestli jsou změny potřeba," řekl AP peruánský biskup José Javier Travieso. Ten se stará o vikariát o rozloze Portugalska, kde o 140.000 věřících pečuje pouhých 14 kněží.

Synod biskupů z Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely, Guayany, Surinamu a Francouzské Guayany potrvá do 27. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson vybírá do vedení klíčových médií své spojence

26.09.2020 21:10 Britský premiér Boris Johnson hodlá přidělit klíčové mediální pozice dvěma zastáncům brexitu a…

Běloruské jednotky zatýkaly na dnešní protestní akci žen

26.09.2020 18:49 Běloruské bezpečností síly dnes na protestních akcích v metropoli Minsku proti prezidentovi…

Policie rozehnala v Londýně demonstranty proti opatřením. Nedodrželi…

26.09.2020 17:28 Několik tisíc lidí dnes přišlo protestovat na londýnském Trafalgarském náměstí proti zpřísňování…

Ukrajina drží smutek za 26 zemřelých při páteční havárii letadla

26.09.2020 16:53 Ukrajina dnes drží státní smutek kvůli páteční havárii vojenského letounu s 27 armádními piloty a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama