Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných katastrof

Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové jaderné odzbrojení a povzbudit katolické menšiny, které v každé z těchto asijských zemí představují méně než jedno procento populace. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků.

Přidejte svůj názor

Papež František
doporučujeme

Pro Thajsko, kde bude papež pobývat od 20. do 23. listopadu, to bude první papežská návštěva po 35 letech. Naposledy byl v této zemi v roce 1984 papež Jan Pavel II. V převážně buddhistickém Thajsku se podle agentury Reuters ke katolické víře hlásí asi 389.000 lidí z 69milionové populace. Ve čtvrtek se František setká s nejvyšším představitelem thajských buddhistů, který je ve svých 91 letech téměř o deset roků starší než papež, a také s králem Mahá Vatčirálongkónem a s premiérem Prajutchem Čan-Očou.

Papežovým tématem v Thajsku by měl být mimo jiné problém sexuální turistiky a obchodování s lidmi. Ve čtvrtek bude papež sloužit mši na sportovním stadionu v Bangkoku a v pátek mši pro mladé v místní katedrále. Papežovou tlumočnicí ze španělštiny do thajštiny bude během návštěvy jeho vzdálená sestřenice, která do země přišla v roce 1966 jako misionářka. Argentinská jeptiška Ana Rosa Sivoriová, která žije v severothajském městě Udontchání, má s papežem společného pradědečka.

Také v Japonsku byl naposledy papež Jan Pavel II., a sice v roce 1981. Papež František se do Japonska přesune v sobotu a věnovat se bude především tématu jaderných zbraní, k jejichž globálnímu zákazu vyzývá opakovaně. Loni při své cestě do Chile papež František vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Novinářům tehdy na tiskové konferenci ukázal fotku z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra.

Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.

Hirošimu a Nagasaki má papež v plánu navštívit v neděli. Pomodlí se tam za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími. Na programu návštěvy Japonska má papež i schůzku s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny Fukušima, kterou 11. března 2011 poškodilo zemětřesení a následná vlna cunami. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí.

V pondělí se papež v Tokiu setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl odsloužit mši. Ve 127milionovém Japonsku je katolíků 536.000; hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus. Zajímavostí je, že papež se chtěl do Japonska vydat v mládí jako misionář, nakonec se tohoto záměru ale musel vzdát kvůli plicní operaci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

09.12.2019 20:37 Aktualizováno Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali…

Rusko odsoudilo ukrajinského exministra za útok na velvyslanectví

09.12.2019 17:04 Bývalý ukrajinský ministr a poslanec Mykola Ruďkovskyj byl dnes v Moskvě odsouzen na dva roky…

Ruští špióni v Srbsku? Prezident Vučić otočil, třaskavá kauza zametena pod…

09.12.2019 13:03 Srbské úřady nijak nevyšetřují nedávno odhalenou špionážní aféru kolem možného verbování srbských…

Peklo v Oděse: Počet mrtvých při požáru školy roste, čtyři lidé pohřešováni

09.12.2019 11:17 Počet obětí požáru, který vypukl minulou středu ve škole v Oděse na jihu Ukrajiny, stoupl na 12,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama