Papež František poprvé od pandemie opustil Řím, v Assisi podepsal encykliku Fratelli Tutti

Papež František dnes poprvé od doby, kdy Itálie začala zavádět opatření proti šíření koronaviru, opustil Řím. Vydal se do středoitalského regionu Umbrie, kde ve městě Assisi, v kryptě, kde je pohřben svatý František, podepsal svou poslední encykliku. Ta se nazývá Fratelli Tutti (Bratři všichni) a bude zveřejněna v neděli. Zabývá se solidaritou mezi lidmi ve světě po pandemii.

Papež František
doporučujeme

Název encykliky vyvolal kritiku, zejména v anglicky hovořícím světě, kde doslovný překlad oslovení nezahrnuje ženy. V italštině může množné číslo "fratelli" znamenat i sourozence, tedy bratry i sestry. František při generálních audiencích a nedělních požehnáních vždy používá spojení "bratři a sestry".

zdroj: YouTube

Vatikán uvedl, že název pochází ze spisů svatého Františka. "Formulace názvu ženy v žádném případě neopomíjí," konstatoval Andrea Tornielli, který na publikace Vatikánu dohlíží.

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vzhledem k obsahu se ta poslední zařadí mezi encykliky sociální.

Nynější papež po svém zvolení v roce 2013 převzal po svatém Františku z Assisi jméno. Zakladatel františkánského řádu je patronem chudých, zvířat a přírody.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama