Papež František se nečekaně pomodlil v centru Říma, v dešti a s rouškou

Papež František dnes nečekaně dorazil na tradiční modlitbu k mariánskému sloupu poblíž Španělských schodů v centru Říma, kam hlava katolické církve každý rok přináší květiny v den, kdy si věřící připomínají Neposkvrněné početí Panny Marie.

Papež František
doporučujeme

Vatikán původně papežovu účast kvůli pandemii koronaviru odřekl, František ale nakonec ke sloupu dorazil bez ohlášení za rozbřesku, aby minimalizoval setkání s dalšími lidmi, napsala agentura DPA.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak na Španělské náměstí přijelo auto s papežem ještě za ranního šera a Františka pak v dešti doprovázel asistent s deštníkem. Na místě v tu chvíli byla jen skupina hasičů, kteří na vrchol sloupu upevňovali květinový věnec. Papež, který měl na obličeji roušku, u sloupu položil svazek bílých růží a pomodlil se.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni v prohlášení uvedl, že papež "se obrátil k Panně Marii s modlitbou za Řím a jeho obyvatele a požádal ji o ochranu všech, které ve městě a na celém světě postihla nemoc covid-19 a kteří ztrácejí naději". Před návratem do Vatikánu papež ještě udělal krátkou zastávku v bazilice Panny Marie Větší, kde se pomodlil u tamní ikony.

Den Neposkvrněného početí Panny Marie je v Itálii svátkem a pravidelná návštěva papeže v centru města vzbuzuje zvědavost tisíců lidí. Právě proto Vatikán papežovu účast na oslavách oficiálně zrušil. František ale svátek Panny Marie nakonec osobně uctil kolem sedmé hodiny ranní, kdy bylo okolí sloupu prakticky liduprázdné, napsala agentura AP. Italská média ocenila fakt, že papež měl na obličeji roušku; dříve jej často kritizovala za to, že nedodržuje doporučení a roušku nenosí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama