Papež vyzval EU k jednotě při překonávání důsledků pandemie

Papež František vyzval názorově rozštěpenou Evropskou unii k jednotě při překonávání důsledků koronavirové pandemie. Učinil tak den před unijním summitem, na němž mají lídři evropských zemí prostřednictvím videokonference projednat možné formy pomoci ekonomikám.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Papež František
doporučujeme

Pandemie vystavila zatěžkávací zkoušce jednotu bloku, v němž se opět projevil rozkol mezi bohatšími a chudšími zeměmi. Fiskálně konzervativní sever se například brání výzvám jižních států k vytvoření fondu obnovy financovaného permanentním dluhem.

"V těchto časech, v nichž tolik potřebujeme jednotu mezi námi, mezi národy, se dnes pomodleme za Evropu," řekl papež na úvod dnešní ranní mše. František věnuje každý den ranní mši jinému tématu souvisejícímu s nynější globální krizí.

Dnes vyzval k modlitbám za "Evropu, která si dokáže zachovat tuto jednotu, tuto bratrskou jednotu, o níž snili zakládající otcové Evropské unie".

Papež František, který je velkým podporovatelem EU, už podruhé za posledních deset dní vyjádřil své obavy o evropský blok. Na Velikonoční neděli varoval před hrozbou zhroucení EU, pokud se nedokáže shodnout na způsobu svého společného zotavení.

Při příležitosti dnešního Dne Země František naléhavě vyzval k ochraně životního prostředí. Pandemie podle něj ukázala, že některé výzvy je třeba řešit globální reakcí. Papež ocenil zelené hnutí a řekl, že je nutné, aby mladí lidí vyšli do ulic, "aby nás poučili o tom, co je zjevné, totiž že nebude žádná budoucnost, pokud zničíme životní prostředí, které nás snáší".

Podle agentury Reuters citoval František španělské přísloví, že Bůh odpouští vždy, člověk někdy, ale příroda nikdy. "Jestliže jsme poškodili Zemi, odpověď bude velmi škaredá," varoval nejvyšší představitel římských katolíků.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Britská vláda eviduje dalších 176 úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:25 Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za 24 hodin vzrostla o 176 mrtvých, informovala vláda…

Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

04.06.2020 19:12 Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie…

V Rusku se nakazilo za minulý den víc lidí než o den dříve

04.06.2020 10:57 V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy