Papež vyzval EU k jednotě při překonávání důsledků pandemie

Papež František vyzval názorově rozštěpenou Evropskou unii k jednotě při překonávání důsledků koronavirové pandemie. Učinil tak den před unijním summitem, na němž mají lídři evropských zemí prostřednictvím videokonference projednat možné formy pomoci ekonomikám.

Papež František
doporučujeme

Pandemie vystavila zatěžkávací zkoušce jednotu bloku, v němž se opět projevil rozkol mezi bohatšími a chudšími zeměmi. Fiskálně konzervativní sever se například brání výzvám jižních států k vytvoření fondu obnovy financovaného permanentním dluhem.

"V těchto časech, v nichž tolik potřebujeme jednotu mezi námi, mezi národy, se dnes pomodleme za Evropu," řekl papež na úvod dnešní ranní mše. František věnuje každý den ranní mši jinému tématu souvisejícímu s nynější globální krizí.

Dnes vyzval k modlitbám za "Evropu, která si dokáže zachovat tuto jednotu, tuto bratrskou jednotu, o níž snili zakládající otcové Evropské unie".

Papež František, který je velkým podporovatelem EU, už podruhé za posledních deset dní vyjádřil své obavy o evropský blok. Na Velikonoční neděli varoval před hrozbou zhroucení EU, pokud se nedokáže shodnout na způsobu svého společného zotavení.

Při příležitosti dnešního Dne Země František naléhavě vyzval k ochraně životního prostředí. Pandemie podle něj ukázala, že některé výzvy je třeba řešit globální reakcí. Papež ocenil zelené hnutí a řekl, že je nutné, aby mladí lidí vyšli do ulic, "aby nás poučili o tom, co je zjevné, totiž že nebude žádná budoucnost, pokud zničíme životní prostředí, které nás snáší".

Podle agentury Reuters citoval František španělské přísloví, že Bůh odpouští vždy, člověk někdy, ale příroda nikdy. "Jestliže jsme poškodili Zemi, odpověď bude velmi škaredá," varoval nejvyšší představitel římských katolíků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč Putin nenosí roušku, ptali se novináři. Mluvčí Kremlu je odbyl

29.11.2020 07:51 Zatímco v Rusku přibývá nakažených koronavirem a úřady už dříve nařídily přísná pravidla pro nošení…

Vážná diplomatická roztržka na Balkáně: Černá Hora a Srbsko si vyhostily…

28.11.2020 21:48 Aktualizováno Černohorské ministerstvo zahraničí označilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče za…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama