Partnerku zastřelil a rozřezal. Slavný historik přiznal, proč vraždil

Oceňovaného ruského historika Olega Sokolova, který se v neděli přiznal k vraždě své partnerky a spolupracovnice Anastasie Ješčenkové, dnes soud před konáním řádného procesu umístil na dva měsíce do dočasné vazby. Sokolov vypověděl, že činu lituje a že žena na něj zaútočila jako první, píší agentury.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Oleg Sokolov
doporučujeme

Třiašedesátiletý Sokolov svou partnerku a bývalou studentku, se kterou žil pět let, zastřelil čtyřmi ranami z pušky a následně rozřezal pilou. Soudu řekl, že čtyřiadvacetiletou Ješčenkovou miloval, dostali se však do sporu kvůli jeho dětem z předchozího vztahu a mladá žena na něj údajně posléze zaútočila.

"Během hádky jsme se oba přestali kontrolovat. Nechápu, jak se to stalo - něco takového se mi nikdy předtím nestalo. Zaútočila na mě nožem," citovala agentura Interfax historika.

"Jsem v šoku a lituji toho," dodal k činu Sokolov. Sokolovův právník uvedl, že zvažuje možnost označit případ jako nutnou obranu. Bratr oběti se podle ruských médií nicméně nechal slyšet, že motivem zločinu byla historikova žárlivost.

Sokolova policie zadržela v sobotu večer poté, co ho záchranáři vytáhli z řeky Mojky v centru Petrohradu a našli u něj batoh se zbraní a ženskýma rukama. Podle agentury AFP do řeky spadl, když se snažil částí těla zbavit. Záchranáře zavolal taxikář, který slyšel výkřiky o pomoc.

Policie následně v historikově bytě našla části ženského těla, další pozůstatky Ješčenkové hledal v řece tým potápěčů. Místo toho však nalezli kostru muže, dávnou oběť jiného zločinu. Agentura RIA s odvoláním na pátrací tým uvedla, že pozůstatky mladé ženy proud pravděpodobně odnesl do Finského zálivu.

Sokolov je odborníkem na vojenské dějiny Ruska a Francie na přelomu 18. a 19. století a specializuje se na postavu vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparteho. Podílel se na vzniku mnoha dokumentů a filmů z napoleonské éry i na organizaci rekonstrukcí bitev, včetně té u českého Slavkova či u Waterloo.

Francouzský prezident Jacques Chirac Sokolovovi v roce 2003 udělil nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie, jehož tradici založil právě Napoleon. Historik působil na fakultě moderních dějin petrohradské univerzity, která ho ovšem po jeho přiznání z funkce odvolala. Jeho studenti ho označovali za nadaného rétora, "podivná" jim však připadala Sokolovova záliba v dobových kostýmech, stejně jako to, že Ješčenkové, která jeho nadšení pro převleky sdílela, říkal podle Napoleonovy manželky Josefína.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama