Pfizer a Moderna. Lékaři bez hranic varují: Schválení vakcín nepostačí k vyřešení pandemie, pokud...

„Svět se zatajeným dechem očekává schválení vakcín proti COVID-19, ještě ale není čas slavit,“ říká lékař Sidney Wong, výkonný ředitel Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic. „Právě teď jsme svědky situace, kdy velký podíl omezeného počtu prvních dávek drží v rukou malá hrstka zemí jako Spojené státy americké, Velká Británie a členové Evropské unie. Pro brzkou dodávku do ostatních zemí toho zbylo velmi málo. My bychom chtěli vidět rychlé navýšení celkových globálních zásob: aby bylo více vakcín v oběhu a dávky byly přidělovány podle kritérií veřejného zdraví Světové zdravotnické organizace. Nikoliv podle schopnosti daných zemí za ně zaplatit.“

Ilustrační foto
  • Americká společnost pro kontrolu léčiv (FDA) zahájila jednání o mimořádné autorizaci dvou vakcín proti onemocnění COVID-19 od společností Pfizer/BioNTech a Moderna.
  • Lékaři bez hranic varují: eventuální schválení vakcín proti COVID-19 nepostačí k vyřešení globální pandemie, pokud korporace nezačnou spolupracovat s dalšími výrobci a nebudou prodávat vakcíny za výrobní cenu.
  • To by znamenalo sdílení veškerého potřebného duševního vlastnictví, technologií, dat a postupů, aby co nejvíce společností mohlo vyrábět život zachraňující vakcíny.
  • Lékaři bez hranic k transparentnosti vyzývají i proto, že obě vakcíny byly financovány z veřejných zdrojů.

Očekávaná omezení ve spojitosti se zásobami prvních vakcín proti COVID-19 byla uměle vytvořena systémem, který dovolil farmaceutickým korporacím rozhodovat o tom, kdo bude moci tyto vakcíny v budoucnu vyrábět. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Moderna byla jedinou společností, která se zavázala k tomu, že během pandemie nebude vymáhat právo vyplývající ze svých patentů. Aby měl tento slib smysl, měla by Moderna sdílet své duševní vlastnictví, technologie, data a know-how. Tím by umožnila ostatním výrobcům maximalizovat produkci těchto potenciálně život zachraňujících vakcín.

Společnosti Pfizer/BioNTech nenastínily žádné plány sdílet své technologie, chráněné na základě duševního vlastnictví. Aby se zvýšila světová kapacita výroby a zásobování, Pfizer/BioNTech by měly své výrobky vystavit pod otevřenou licencí a sdílet své technologie s ostatními výrobci vakcín. Velká Británie schválila nouzové použití této vakcíny začátkem prosince.

Vývoj obou testovaných vakcín získal značnou podporu z veřejných zdrojů. Tyto peníze ale nezavazují společnosti k transferu technologií, transparentnosti v nákladech ani k prodeji vakcín za výrobní cenu.

Transparentnost napříč spektrem je však klíčová pro zajištění dostupnosti vakcín. Obě korporace přitom udržely důležitá data o vývoji a výzkumu, klinické studii a informace o výrobní ceně v tajnosti, tzn. mimo kontrolu veřejnosti. Některé společnosti vyvíjející vakcínu proti COVID-19, jako je například AstraZeneca, se zaručily prodávat ji během pandemie „bez zisku“. Zatímco Pfizer a Moderna oznámily, že vakcíny za výrobní ceny prodávat nebudou.

Moderna získala téměř 2,5 miliardy dolarů z amerických vládních fondů. Přesto Moderna navrhuje cenu 50–74 dolarů na osobu (za obě potřebné dávky) pro prodej v zemích s vysokým příjmem, včetně USA. To je zatím jedna z nejvyšších cen potenciální vakcíny proti COVID-19, která kdy byla uvedena. V tuto chvíli není jasné, za jakou cenu chce společnost vakcínu prodávat v zemích s nízkými či středními příjmy.

Vývoj vakcíny společnosti Pfizer zase podpořil grant německé vlády ve výši skoro 443 milionů dolarů. Společnost jej získala skrze svého partnera BioNTech. Dosáhla také na půjčku přesahující 118 milionů dolarů od Evropské investiční banky. Podle aktuálních informací Pfizer plánuje cenu nastavit na 40 dolarů na osobu (za obě dávky).

„V momentě tak důležitých pokroků, které vzbuzují naději, je skličující pozorovat, jak farmaceutické společnosti ukrývají informace klíčové pro zajištění dostupnosti vakcíny před dohledem veřejnosti,“ řekla Dana Gill, americká poradkyně Kampaně za dostupnost léků Lékařů bez hranic.

„Farmaceutické korporace a vlády tímto způsobem snižují svou zodpovědnost vůči daňovým poplatníkům a veřejným subjektům, kteří vývoj vakcín hradili a nyní za ně budou platit. Veřejnost má právo na informace a bez transparentnosti nemůže dosáhnout férových cen. A ani vlády nemohou vyjednávat o nižších cenách založených na skutečných nákladech. Pfizer a Moderna by měly jít příkladem a informace o vývoji vakcíny zpřístupnit. Žádné společnosti by nemělo být umožněno z pandemie profitovat.“

Zajištění férového přístupu však nezávisí pouze na dostatečných zásobách a dostupné ceně.  Obě vakcíny totiž vyžadují pro své uchování i přepravu nezvykle nízkou teplotu. Látka společnosti Moderna vyžaduje převoz při  -20 stupních Celsia, látka společnosti Pfizer/BioNTech dokonce -70 stupních Celsia. To je chladnější teplota, než bývá během arktických zim. Je tedy třeba zachovat tzv. ultra-chladový řetězec.

To je obrovská výzva, co se týče převozu, způsobu uchovávání i použití – zvláště pak v prostředí s limitovanými zdroji, kde pracují Lékaři bez hranic.

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

V Rusku opět přibyl rekordní počet nakažených

25.10.2021 11:28 Rusko za uplynulý den zaznamenalo dalších 37.930 případů nákazy covidem-19, což je nejvyšší počet…

V Rusku v sobotu zemřel téměř rekordní počet nakažených

24.10.2021 16:58 V Rusku v sobotu přibylo dalších 1072 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je v zemi druhý…

Při nehodě autobusu zemřelo v Rusku nejméně šest lidí

24.10.2021 11:08 Nejméně šest lidí zahynulo v noci na dnešek na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s…

NÁZOR: Lockdowny stvořily nový druh ohrožených pijáků, varuje adiktolog

24.10.2021 00:01 Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim…

Británie za uplynulý týden eviduje nejvíce nově nakažených od července

23.10.2021 21:28 Británie za uplynulý týden zaznamenala nejvyšší počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem…

Permafrost taje. Nejvíce pociťuje vliv oteplování Rusko

23.10.2021 15:25 Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté…

Ukázka ruské "demokracie". Policie jde po muži, který odhalil násilí na…

23.10.2021 13:26 Ruské úřady vydaly zatykač na muže, díky kterému se veřejnost začátkem října dozvěděla o násilí…

Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty nakažených

23.10.2021 11:05 Rusko v pátek zaznamenalo třetí den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Související:

Právě se děje

reklama