Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska. S odvoláním na vyšetřovatele to dnes uvedla agentura DPA. V důsledku kolapsu informačního systému zemřela jedna pacientka, což prokuratura vyšetřuje jako zabití z nedbalosti.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Hackeři podle vyšetřovatelů nainstalovali do počítačového systému univerzitní nemocnice takzvaný malware, tedy škodlivý program s názvem DoppelPaymer. Ten už v minulosti při svých útocích na servery institucí i firem použila jedna ruská hackerská skupina.

Nemocnici v Düsseldorfu postihl na začátku září rozsáhlý výpadek serverů. V důsledku toho nepřijímala sanitky ani objednané pacienty a plánované operace musely být odloženy. Osmasedmdesátiletá žena, kterou museli odvézt do nemocnice v několik desítek kilometrů vzdáleném Wuppertalu, následně zemřela. Státní zastupitelství případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Teď se zjišťuje, zda by měla žena v případě přijetí v Düsseldorfu šanci na přežití.

Hackeři podle DPA zřejmě nechtěli útočit přímo na nemocnici, ale na düsseldorfskou Univerzitu Heinricha Heineho. Právě té totiž adresovali dopis s požadavkem na výkupné. Když policie hackery na chybu upozornila, poslali digitální klíč k odblokování serverů. Nemocnice se pak postupně vrátila do provozu. Peníze hackeři podle policie nedostali.

Hackerské útoky na nemocnice se v nedávné době odehrály také v Česku. Nejznámějším loňským případem bylo faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově. Hackeři v minulosti napadli také zdravotnická zařízení v Brně či Kosmonosech. Neúspěšný útok na jeden ze svých serverů oznámila i Fakultní nemocnice Ostrava. Loni byla podle odhadů expertů napadena asi pětina tuzemských nemocnic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama