Po Novém roce přijde další plošný lockdown, varují ekonomové na příkladu Anglie

NÁZOR - Anglie nedávno ukončila čtyřtýdenní lockdown a započala sérii odstupňovaných omezení, připomínají ekonomové Peter Sivey a James Gaughan z Univerzity v Yorku. V komentáři pro server The Conversation za dobrou zprávu označují, že bylo schváleno první schválení vakcíny proti nemoci covid-19 a ta začala být aplikována, pokládají ale otázku, zda po uvolnění restrikcí při vysokém počtu nakažených a pomalém průběhu očkování nehrozí počátkem roku 2021 další, třetí lockdown.

Druhý lockdown v Anglii byl devastační pro firmy v maloobchodu a pohostinství, avšak zafungoval a koronavirová čísla snížil téměř o polovinu oproti jejich vrcholu, konstatují autoři komentáře. Dodávají, že poklesl sice počet lidí přijímaných do nemocnic, ale britskému veřejnému zdravotnictví (NHS) se výrazně neulevilo.  

"Počty pacientů v nemocnici s covidem-19 se během listopadu pouze o něco oploštily, což sotva poskytuje dodatečnou kapacitu, která by zvládala kombinovaný dopad uvolnění restrikcí a normálního zimního tlaku na NHS," píšou ekonomové. Za klíčový rozdíl mezi druhou vlnou koronaviru v Anglii a první vlnou z března a dubna označují to, že NHS se nyní snaží co nejvíce zachovat i běžné služby, například životně důležité onkologické a kardiovaskulární operace.

Sivey a Gaughan pokládají otázku, jak tedy běžně NHS funguje v zimě a zda má kapacitu, aby zvládlo více než 10 tisíc pacientů s koronavirem souběžně s běžnou péčí.

Konec zimního boje

Zima je pro NHS obdobím největšího tlaku, jelikož nízké teploty korelují s vysokými počty urgentních příjmů do nemocnic, navíc tito pacienti zůstávají v nemocnicích delší dobu, což zvyšuje obsazenost lůžek, poukazují odborníci. Vysvětlují, že starší pacienti s respiračními onemocněními a dalšími problémy jsou trvale nízkými teplotami postiženi nejvíce, a to i během mírných zim.

Zvýšený tlak se projevuje poklesem klíčové schopnosti zajistit dostatečný tok klíčových pacientů, typicky vyčíslený poměrem mezi přijímanými, přemisťovanými a propouštěnými pacienty jednotek intenzivní péče za čtyři hodiny, uvádějí akademici. Upozorňují, že tento sezónní nárůst lze očekávat i díky dlouhodobým demografickým trendům, které vedou k větší zaplněnosti jednotek urgentní medicíny pacienty s komplikovanějšími požadavky na péči.

"Také jednotky intenzitní péče v Anglii fungují během zimních měsíců při vysoké míře obsazenosti," pokračují autoři komentáře. Podotýkají, že mezi prosincem 2019 a únorem 2020 bylo obsazeno až 82 % z 3.730 lůžek na těchto jednotkách, což znamená, že k dispozici bylo jen 670 volných.  

Počet pacientů s covidem-19 na anglických jednotkách intenzivní péče činil na konci listopadu zhruba 1.500, uvádějí ekonomové. Připouštějí, že kapacity NHS pro koronavirové pacienty posílily provizorní nemocnice a omezení sociálních kontaktů zmírňuje tradiční zimní tlak chřipky, varují však, že situace není ani zdaleka dobrá.

V posledních letech anglické nemocnice reagovaly na zimní tlak odkladem zbytných procedur, aby si rozšířily kapacity, což se ale projevuje v obecném trendu, kdy pacienti čekají delší dobu nejen na neakutní zákroky, ale například i na onkologickou léčbu, upozorňují Sivey a Gaughan. Situace podle nich také naznačuje, že možnost flexibilně reagovat na nárůst koronavirových případů je ve srovnání s letními měsíci malá.

Očkování se neprojeví ihned

Autoři komentáře sice považují za skvělou zprávu, že došlo ke schválení prvních vakcín, ale obávají se, že z několika důvodů očkování tlak na NHS jen tak neodstraní. "Zaprvé, Spojené království má k dispozici velmi omezený počet vakcín, s nimiž může začít, a v posledních týdnech prosince a začátkem ledna je bude používat pomalu," píšou ekonomové. Dodávají, že u očkovaných navíc trvá dva až čtyři týdny, než se vytvoří imunita.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nejdůležitější ovšem je, že očkováni budou prioritně ti, kterým hrozí nejvíce úmrtí - nejprve osoby starší 80 let, nikoliv ti, kteří tvoří největší počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, tedy lidé ve věku 50-79 let, deklarují Sivey a Gaughan. Upozorňují, že v Anglii je polovina pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče mladší 62 let a může trvat mnoho měsíců, než bude úspěšně očkována velká část osob středního věku a jednotkám intenzivní péče se uleví.

Tlak může přijít koncem ledna

Odstupňovaný systém restrikcí, který v Anglii nahradil plošný lockdown, je tvrdší než opatření před ním a stupeň 2 nyní z velké části odpovídá předchozímu stupni 3, konstatují ekonomové. Zdůrazňují, že i tak panuje velká nejistota, jak efektivní budou takto odstupňovaná opatření při zvládání počtu nákaz.

Britská vláda se navíc rozhodla část opatření uvolnit přes vánoce, aby umožnila větší setkávání osob žijících v různých domácnostech, což pravděpodobně začátkem ledna povede k nárůstu počtu nakažených, očekávají autoři komentáře. Obávají se, že v druhé polovině ledna tak může zvýšený počet nákaz z vánočního období začít ovlivňovat příjem do nemocnic a postupně zvyšovat počty hospitalizovaných s covidem-19.

Existující zimní tlak a vysoký počet koronavirových pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče může začít ohrožovat zdroje potřebné k plánovaným operacím a jiné intenzivní péči, varují Sivey a Gaughan. "Vláda tak nemusí mít na výběr a bude muset reagovat dalším plošným lockdownem v Anglii," uzavírají.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

Zdroj: David Holub

Další zprávy